Foucault w Warszawie lat 50.

Remigiusz Ryziński odkrywa nieznaną historię Michela Foucault, wielkiego francuskiego filozofa, który przez rok przebywał w Polsce i pozostawił po sobie dopiero dziś odkryte ślady. Reportaż Foucault w Warszawie właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie.

Remigiusz Ryziński, „Foucault w Warszawie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Remigiusz Ryziński, „Foucault w Warszawie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Warszawa 1958. Szare ulice, na każdym kroku milicja. W mieście pojawia się mężczyzna o niebanalnej urodzie i światowych manierach. Wynajmuje mieszkanie, zaczyna pracę, wieczorami wychodzi albo przyjmuje u siebie.

Ilu mężczyzn składało o nim raporty? Na ilu SB zbierała informacje? Czy istnieją różowe teczki? Kogo kochał najbardziej i kto zdradził go najboleśniej? Jak wyglądało jego życie na co dzień i dlaczego naprawdę musiał wrócić do Francji? I wreszcie – kim był jego legendarny kochanek?

Wielki francuski filozof i gejowska Warszawa lat 50. Mało kto wie, że autor Historii szaleństwa i Historii seksualności Michel Foucault spędził prawie rok w Polsce. Ci, którzy wiedzą, słyszeli plotkę, że Służba Bezpieczeństwa podsunęła mu młodego kochanka, żeby nakryć ich na seksie i mieć powód do wydalenia Foucaulta z Polski (był francuskim dyplomatą). Ryziński (nauczyciel akademicki, ale debiutujący jako reporter) jest jak archeolog i sprawdza najdrobniejszy ślad tej historii. Spotyka dawnych chłopców F. i tak snuje opowieść o tym, co znaczyło być homoseksualistą w stolicy europejskiej prowincji lat 50., bo takim miastem była wtedy Warszawa. No i dowiadujemy się, kto był tym podstawionym kochankiem – rekomenduje książkę Mariusz Szczygieł.

Książka powstała dzięki Stypendium m.st. Warszawy oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Remigiusz Ryziński, Foucault w Warszawie
Premiera: 12 maja 2017 roku
Wydawnictwo Dowody na Istnienie

Dodaj komentarz