• 2017-05-23

10. Festiwal Filmów Polskich Wisła

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się od 10 lat w Rosji, dzięki czemu zajmuje ważną pozycję na mapie tamtejszych wydarzeń kulturalnych. W 2017 roku odbędzie się 5. „Wisła” w Tadżykistanie oraz 2. w Azerbejdżanie, gdzie filmy polskie cieszą się coraz większą popularnością. Festiwal wraca również po raz drugi do Uzbekistanu. Z kolei w Serbii i Gruzji zostaną zorganizowane pierwsze edycje „Wisły”.

10. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie obchodzi w tym roku 10. jubileusz. Od 25 maja do 11 czerwca moskiewską publiczność czeka 17 dni pełnych polskiej kultury – filmy, książki, spektakle, wystawy, koncerty i godziny twórczych rozmów! Filmy będą pokazywane na ekranach aż 5 kin – Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Iluzjon, Oktiabr, Pionier oraz Elektroteatr Stanisławski. Repliki w kilkunastu rosyjskich miastach potrwają do końca października 2017 roku.

Na jubileuszowej edycji Festiwalu w Moskwie najnowsze polskie produkcje fabularne widzowie zobaczą w ramach Konkursu Głównego oraz sekcji Panorama Polskiego Kina. O statuetkę Słonia zawalczy m.in. nagrodzony Złotym Lwem dla najlepszego polskiego filmu roku, błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego Ostatnia rodzina, ukazujący losy słynnej rodziny Beksińskich.

Jury i widzowie ocenią także thriller Marcina Koszałki Czerwony pająk, inspirowany głośną historią mordercy z Krakowa. W Panoramie polskiego kina publiczność obejrzy m.in. barwną pocztówkę z lat 50. XX wieku – najnowszy film Janusza Majewskiego Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy. Z kolei kolorowe lata 80., a w nich Warszawę tętniącą muzyką, tańcem i śpiewem ukaże musical Agnieszki Smoczyńskiej Córki dancingu. W programie pojawi się także retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, dramat z udziałem Danuty Szaflarskiej oraz pokaz spekatkli teatralnych, filmy dokumentalne.

10. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”
Od 25 maja do 11 czerwca 2017 roku
Fundacja Wspieram
Moskwa

Dodaj komentarz