• 2017-05-23

10. Festiwal Filmów Polskich Wisła

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się od 10 lat w Rosji, dzięki czemu zajmuje ważną pozycję na mapie tamtejszych wydarzeń kulturalnych. W 2017 roku odbędzie się 5. „Wisła” w Tadżykistanie oraz 2. w Azerbejdżanie, gdzie filmy polskie cieszą się coraz większą popularnością. Festiwal wraca również po raz drugi do Uzbekistanu. Z kolei w Serbii i Gruzji zostaną zorganizowane pierwsze edycje „Wisły”.

10. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie obchodzi w tym roku 10. jubileusz. Od 25 maja do 11 czerwca moskiewską publiczność czeka 17 dni pełnych polskiej kultury – filmy, książki, spektakle, wystawy, koncerty i godziny twórczych rozmów! Filmy będą pokazywane na ekranach aż 5 kin – Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Iluzjon, Oktiabr, Pionier oraz Elektroteatr Stanisławski. Repliki w kilkunastu rosyjskich miastach potrwają do końca października 2017 roku.

Na jubileuszowej edycji Festiwalu w Moskwie najnowsze polskie produkcje fabularne widzowie zobaczą w ramach Konkursu Głównego oraz sekcji Panorama Polskiego Kina. O statuetkę Słonia zawalczy m.in. nagrodzony Złotym Lwem dla najlepszego polskiego filmu roku, błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego Ostatnia rodzina, ukazujący losy słynnej rodziny Beksińskich.

Jury i widzowie ocenią także thriller Marcina Koszałki Czerwony pająk, inspirowany głośną historią mordercy z Krakowa. W Panoramie polskiego kina publiczność obejrzy m.in. barwną pocztówkę z lat 50. XX wieku – najnowszy film Janusza Majewskiego Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy. Z kolei kolorowe lata 80., a w nich Warszawę tętniącą muzyką, tańcem i śpiewem ukaże musical Agnieszki Smoczyńskiej Córki dancingu. W programie pojawi się także retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, dramat z udziałem Danuty Szaflarskiej oraz pokaz spekatkli teatralnych, filmy dokumentalne.

10. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”
Od 25 maja do 11 czerwca 2017 roku
Fundacja Wspieram
Moskwa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR