• 2017-05-22

Zmarł Zbigniew Wodecki

Dziś w wieku 67 lat odszedł Zbigniew Wodecki, autor piosenek, kompozytor, instrumentalista. Zmarł w wyniku udaru, którego doznał na początku maja.

Zbigniew Wodecki, Bielsko-Biała 2016. Fot. Piotr Bieniecki (www.fototeo.pl, licencja: CC BY-SA 3.0)

Zbigniew Wodecki, Bielsko-Biała 2016. Fot. Piotr Bieniecki (www.fototeo.pl, licencja: CC BY-SA 3.0)

„W piątek 5 maja Zbigniew Wodecki przeszedł w Warszawie operację bypass-ów. Jeszcze w niedzielę czuł się dobrze i rozmawiał z bliskimi. Niespodziewanie 8 maja nad ranem doznał rozległego udaru mózgu. Mimo niezwykłej woli życia i staraniom lekarzy udar dokonał nieodwracalnych obrażeń. Odszedł od nas w dniu 22 maja w jednym z warszawskich szpitali. Żona i dzieci byli przy nim. Zostanie pochowany w ukochanym Krakowie” – czytamy na stronie internetowej artysty.

Zbigniew Wodecki był autorem przebojów takich jak Chałupy Welcome toOpowiadaj mi tak czy Lubię wracać tam, gdzie byłem, jak również polskich wersji utworów z filmów animowanych – między innymi kultowej piosenki z bajki Pszczółka Maja.

Rozpoczął swoją przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. W. Żeleńskiego na ulicy Basztowej w Krakowie, w klasie skrzypiec Juliusza Webera.

Od końca lat 60. był związany z kabaretami Piwnica pod Baranami i Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk. Grał również z Markiem Grechutą i występował w kabarecie z Zenonem Laskowikiem.

Jako piosenkarz zadebiutował w 1972 roku na festiwalu w Opolu. Odniósł sukcesy również na wielu innych festiwalach (Rostock, Praga, Słoneczny Brzeg).

Był jednym z jurorów w polskiej edycji programu Taniec z gwiazdami. W stacji TVN prowadził programy Droga do GwiazdTwoja Droga do Gwiazd i koncert Zakochajmy się jeszcze raz.

Zbigniew Wodecki
1950–2017

Dodaj komentarz