• 2017-05-22

Zmarł Zbigniew Wodecki

Dziś w wieku 67 lat odszedł Zbigniew Wodecki, autor piosenek, kompozytor, instrumentalista. Zmarł w wyniku udaru, którego doznał na początku maja.

Zbigniew Wodecki, Bielsko-Biała 2016. Fot. Piotr Bieniecki (www.fototeo.pl, licencja: CC BY-SA 3.0)

Zbigniew Wodecki, Bielsko-Biała 2016. Fot. Piotr Bieniecki (www.fototeo.pl, licencja: CC BY-SA 3.0)

„W piątek 5 maja Zbigniew Wodecki przeszedł w Warszawie operację bypass-ów. Jeszcze w niedzielę czuł się dobrze i rozmawiał z bliskimi. Niespodziewanie 8 maja nad ranem doznał rozległego udaru mózgu. Mimo niezwykłej woli życia i staraniom lekarzy udar dokonał nieodwracalnych obrażeń. Odszedł od nas w dniu 22 maja w jednym z warszawskich szpitali. Żona i dzieci byli przy nim. Zostanie pochowany w ukochanym Krakowie” – czytamy na stronie internetowej artysty.

Zbigniew Wodecki był autorem przebojów takich jak Chałupy Welcome toOpowiadaj mi tak czy Lubię wracać tam, gdzie byłem, jak również polskich wersji utworów z filmów animowanych – między innymi kultowej piosenki z bajki Pszczółka Maja.

Rozpoczął swoją przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. W. Żeleńskiego na ulicy Basztowej w Krakowie, w klasie skrzypiec Juliusza Webera.

Od końca lat 60. był związany z kabaretami Piwnica pod Baranami i Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk. Grał również z Markiem Grechutą i występował w kabarecie z Zenonem Laskowikiem.

Jako piosenkarz zadebiutował w 1972 roku na festiwalu w Opolu. Odniósł sukcesy również na wielu innych festiwalach (Rostock, Praga, Słoneczny Brzeg).

Był jednym z jurorów w polskiej edycji programu Taniec z gwiazdami. W stacji TVN prowadził programy Droga do GwiazdTwoja Droga do Gwiazd i koncert Zakochajmy się jeszcze raz.

Zbigniew Wodecki
1950–2017

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR