Architektura w ruchu

POP-UP muzeum dla dzieci to projekt dla najmłodszych badaczy architektury, designu, kultury i sztuki. W maju, czerwcu i wrześniu koordynatorzy zaplanowali dwie wystawy – Architektura w ruchu oraz Czym jest design? – oraz akcję artystyczną PSOTY pod wodą, które mają zapoczątkować budowanie kapitału Muzeum dla dzieci w Warszawie.

„Architektura w ruchu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Architektura w ruchu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt zainauguruje 27 maja w Soho Factory wystawa Architektura w ruchu prezentująca warszawskie obiekty, które w tajemniczych okolicznościach zmieniły swoje miejsce, zniknęły, zostały przedzielone na pół czy wyniesione ponad ziemię, jak Rogatki Grochowskie, Pałac Lubomirskich czy budynek Sądów przy Al. Solidarności. Wystawa została zaprojektowana tak, aby dzieci mogły przyjąć na siebie bardzo odpowiedzialne role czyniąc to, co przez ostatnie stulecia czynili warszawscy budowniczowie. Miasto to wielki plac zabaw dla planistów, budowniczych, deweloperów, polityków i samych mieszkańców.

Wystawa pokazuje na przykładzie Warszawy, jak można wprawiać w ruch architekturę. Co więcej, zwiedzający sami będą mogli bawić się w budowniczych miasta przesuwając i burząc budynki, stawiając kolumny i konstruując mosty. Modele wybranych warszawskich budynków wykonane będą w dziecięcej skali, z lekkich materiałów takich jak sklejka, styrodur, czy styropian – tak, by dzieci mogły nimi poruszać w pionie i poziomie. Trójwymiarowym obiektom towarzyszyć będą zdjęcia archiwalne oraz opisane przez Jakuba Szczęsnego najciekawsze historie ruchomych fragmentów miasta.

Kiedy myślimy o budynkach, mostach czy pomnikach wydają się nam one solidne, niezmienne i niezastąpione. Trudno jest nam sobie wyobrazić, że mogą nagle zniknąć albo że jeszcze niedawno ich nie było. Nie dostrzegamy, że miasta to nie tylko przestrzeń ruchu ludzi, samochodów, czy wody w kranach. To nasze miasta i ich architektura wciąż się ruszają. Budynki i całe osiedla powstają w coraz krótszym czasie, a fabryki znikają z dnia na dzień. Równie szybko mogą się pojawiać tymczasowe mosty, a jeszcze szybciej pomniki, ławki, fontanny czy sztuczne pagórki – opowiada Jakub Szczęsny, kurator wystawy.

Architektura w ruchu
Od 27 maja do 4 czerwca 2017 roku
kuratorzy: Jakub Szczęsny, Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis
Soho Factory w Warszawie

Dodaj komentarz