• 2017-05-22

Rusza 12. edycja Festiwalu AfryKamera

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci.

AfryKamera, proj. Michał Kamil Kulesza (źródło: materiały prasowe organizatora)

AfryKamera, proj. Michał Kamil Kulesza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Afryka to drugi co do wielkości kontynent na Ziemi, a wciąż pozostaje jednym z najbardziej marginalizowanych w mediach. Z 56 państw narodowych na obszarze Afryki za afrykańskie uważane są 54, 53 natomiast w całości leżą na kontynencie (niewielka część Egiptu znajduje się w Azji). To kontynent najbardziej zróżnicowany językowo, według różnych danych w Afryce występuje od 2 do3 tysięcy języków.

Afryka to także – o czym rzadko wiemy – kontynent olbrzymiego przemysłu filmowego, coraz częściej wymieniany obok Hollywood i Bollywood. Najlepsze dokonania kinematografii afrykańskiej będzie można poznać podczas 12. edycji Festiwalu AfryKamera, który odbędzie się między 22 a 28 maja 2017 roku w warszawskim Kinie Praha. Lokalne edycje festiwalu zagoszczą również w Białymstoku. Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

W programie filmowym Festiwalu przedstawiamy szerokie spektrum zarówno kinowe, jak i geograficzne. Podróżujemy zarówno po kontynencie, jak i po gatunkach artystycznych. Nie zabraknie mainstreamowych, uznanych na świecie produkcji z kontynentu, z różnych przyczyn pomijanych w Polsce, ale nie unikamy też kina bardziej eksperymentalnego i niezależnego – mówi Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny Festiwalu AfryKamera.

AfryKamera
Od 22 do 28 maja 2017 roku
Kino Praha w Warszawie

Dodaj komentarz