MOS w Gorzowie Wielkopolskim otwiera magazyny

Miejski Ośrodek Sztuki otwiera swoje magazyny i prezentuje publiczności kolekcję sztuki, która na co dzień nie jest eksponowana. BWA od początku swojej działalności w 1980 roku kupowało prace wystawiających w nim artystów, podobnie jak wiele innych galerii w Polsce. Przez 27 lat istnienia w BWA/MOS zgromadzono w sumie 718 obiektów.

„MOS/ST/808...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„MOS/ST/808...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najcenniejszą część zbiorów stanowi 31 asamblaży Władysława Hasiora, druga co do wielkości w Polsce (po zakopiańskiej), kolekcja prac tego wybitnego artysty. W magazynach Miejskiego Ośrodka Sztuki znajdują się także prace innych znanych twórców polskich, m.in.: obrazy Jerzego Dudy-Gracza, reliefy Józefa Łukomskiego, rysunki Edwarda Dwurnika, Zbigniewa Jujki oraz medale Stanisława Plęskowskiego i Michała Gąsienicy-Szostaka. Po plenerach tkackich do gorzowskiej kolekcji trafiły również tkaniny artystyczne oraz obiekty zakupione przez Jerzego Gąsiorka dyrektora Galerii BWA w latach 1980–2002, od artystów wystawiających w Gorzowie podczas 11 edycji Biennale Sztuki Sakralnej (1982–2004).

W zbiorach MOS nie brakuje prac twórców związanych z Gorzowem, m.in.: Andrzeja Gordona, Bolesława Kowalskiego, Wiesława Strebejki, Juliusza Piechockiego, Magdaleny Ćwiertni, Anny Szymanek, Jerzego Szalbierza, Waldemara Kućki i wielu innych. Na wystawie znajdą się też dokumenty, fotografie, kroniki oraz wydawnictwa przechowywane w naszych archiwach w latach 1980–2017.

Program towarzyszący wystawie:

  • 30 maja, godz. 18.00 – Ewa Tatar, wykład o kolekcjonowaniu, mecenacie oraz zbiorach galerii BWA w Polsce
  • 10 czerwca – nocne oprowadzania po wystawie (Nocny Szlak Kulturalny).

MOS/ST/808… Wybrana prace z kolekcji BWA/MOS
Kurator: Gustaw Nawrocki
Współpraca: Zbigniew Sejwa
Od 20 maja do 18 czerwca 2017 roku
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz