Osobliwe martwe natury

Dystans Gallery w Krakowie  zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Ciężkiego Cała miłość na marne.

Jakub Ciężki, bez tytułu, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Ciężki, bez tytułu, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swoich obrazach Jakub Ciężki operuje swego rodzaju bardzo sugestywną iluzją, która budowana jest w ścisłym związku z formatem obrazu jak i bardzo mocno wynika z podstawowych praw rządzących płaszczyzną płótna. Głębia obrazów zwykle zawężona jest do jednego planu. „Płytka” struktura obrazu sprawia, że minimalistyczne ujęcie rzeczywistości swoim konkretem bardzo mocno oddziałuje na widza wyrzynając głęboką szramę.

Jakub Ciężki –urodził się w 1979 roku w Lublinie. W latach 1988-2003 studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Malarz, zafascynowany małą architekturą i realistycznymi abstrakcjami. Pracuje na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ciężki maluje specyficzne martwe natury. Pociągają go industrialne pejzaże – portretował kaloryfery, skrzynki na listy, wannę, drabinki z placu zabaw dla dzieci, ogrodzenia, rusztowania, dachy. Wyjęte z kontekstu, często przedstawione na monochromatycznym tle pokazują proces odchodzenia od konkretnego przedmiotu w stronę abstrakcji. Poprzez syntetyzm, skalowanie, kadrowanie, kompozycję, w której dominantami stają się rytmy, kierunki i energia tła, Ciężki odbiera swoim przedstawieniom walor reprezentacji. Zgeometryzowane i „architektoniczne” obrazy wywołują napięcie, grają ze świadomością widza, pokazując mu, co można odnaleźć pod powierzchnią rzeczy.

Jakub Ciężki, „Tablica”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Ciężki, „Tablica”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Ciężki. Cała miłość na marne
Od 19 maja do 14 lipca 2017 roku
Wernisaż 19 maja 2017 roku, godz. 20.00
Dystans Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz