• 2017-05-18

Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii

Relacje rzeczywistości z fotografią, przedmiotu z jego obrazem to temat 18. już edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Tradycyjnie będzie można zobaczyć prace znakomitych polskich artystów różnych pokoleń, takich jak Zofia Rydet, Zygmunt Rytka, Natalia LL, Bownik, Karolina Breguła. Wystawa prezentowana będzie w maju i czerwcu, w dwóch miastach – Krakowie podczas festiwalu Miesiąc Fotografii oraz Warszawie.

Andrzej Lachowicz, „Energia upadku”, 1978–1979 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Lachowicz, „Energia upadku”, 1978–1979 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas 18. edycji, odbywającej się pod hasłem RZECZY. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii, zaprezentowane zostaną realizacje, które w różny sposób podejmują temat przedmiotu – od dokumentu, poprzez ujęcia konceptualne, aż do obiektów fotograficznych, które płaską z natury fotografię przenoszą w świat trójwymiarowy, nadając jej zupełnie nowe znaczenie. Ważną częścią ekspozycji będą prace odnoszące się do zagadnień związanych z materialnością fotografii. Tytuł nawiązuje do cyklu Andrzeja Kramarza, w którym autor skupił się na przedmiotach oferowanych na jednym z krakowskich bazarów. Spontaniczne kompozycje, z których jedna prezentowana będzie na wystawie, tworzą bogatą opowieść o człowieku i jego świecie.(…)

Obok prac klasyków, takich jak Benedykt Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Zofia Rydet, będzie można zobaczyć współczesne interpretacje relacji przedmiotu i jego obrazu w pracach artystów młodszego pokolenia. W realizacji z cyklu E-słodowy Bownik odtwarza przedmioty konstruowane przez zawodowych graczy komputerowych. Witek Orski na zdjęciu z tryptyku Kamienie bada relacje pomiędzy okiem, aparatem a powierzchnią obrazu. Rafał Milach w pracy pochodzącej z nowego cyklu kolaży Pierwszy marsz dżentelmenów zawiera refleksję o polityczno-aktywizującym wyrazie.

RZECZY. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii
18. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska

Kraków
Wernisaż: 19 maja 2017 roku, godz. 18.00
Od 19 maja do 7 czerwca 2017 roku
Galeria Starmach w Krakowie

Warszawa:
Od 10 do 13 czerwca 2017 roku
Aukcja: 13 czerwca 2017 roku, godz. 19.00
MYSIA 3 w Warszawie

Dodaj komentarz