• 2017-05-17

Zbrodnia i kara w Olsztynie

Olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza zaprasza 20 maja na premierę Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego w reżyserii i adaptacji Janusza Kijowskiego.

„Zbrodnia i kara”, reż. Janusz Kijowski (źródło: materiały prasowe teatru)

„Zbrodnia i kara”, reż. Janusz Kijowski (źródło: materiały prasowe teatru)

Zbrodnia i kara to jedna z najważniejszych powieści, jakie powstały w naszym kręgu cywilizacyjnym. Moralitet ten, jest aktualny jak nigdy, kiedy mieszają się porządki, upadają autorytety, zacierają granice dobra i zła… Student Rodion Raskolnikow żyje w takim właśnie świecie. Ale czy my, tu i teraz, żyjemy w innym? Zmieniły się tylko rekwizyty, kostiumy i dekoracje. Świat pomieszanych wartości i upadłych aniołów pozostał – niestety – taki sam. Ostatnią deską ratunku, dla współczesnych „studentów” – jest miłość. Tak gorąca i tak trwała jak miłość Raskolnikowa do Soni.

W autorskiej adaptacji Janusza Kijowskiego – „Sonią” będą wszystkie panie, które zasiądą na widowni Sceny Kameralnej; tak jak zagubionymi „studentami” – będą wszyscy panowie. Raskolnikowa, przez meandry jego udręk i fantomów, poprowadzą: pijak i utracjusz Marmieładow, szuler i oszust matrymonialny Swidrygajłow i bezduszny sędzia śledczy Porfiry Pietrowicz. W roli studenta Raskolnikowa zobaczymy Dawida Dziarkowskiego, młodego aktora Jaracza, ale jednocześnie studenta II roku UWM. Przypadek? Nie ma przypadków w świecie Dostojewskiego. Jest tylko „fatum”, które kieruje naszym losem…

Realizatorzy:

Adaptacja i reżyseria: Janusz Kijowski
Scenografia i kostiumy: Bogusław Cichocki
Opracowanie muzyczne: Maciej Mydlak

Występują:

Dawid Dziarkowski – Rodion Raskolnikow
Grzegorz Jurkiewicz – Arkadiusz Swidrygajłow
Maciej Mydlak – Porfiry Pietrowicz
Artur Steranko – Siemon Zacharycz Marmieładow

Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara
Przekład: Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
Premiera: 20 maja 2017 roku, godz. 19.15
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Dodaj komentarz