• 2017-05-17

Premiera polskiej koprodukcji na Festiwalu w Cannes

17 maja rozpoczyna się 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight) zostanie pokazana, współfinansowana przez PISF, polska koprodukcja pt. Szron. W filmie zagrali między innymi Vanessa Paradis i Andrzej Chyra, którzy wcielają się w role korespondentów wojennych na dotkniętej konfliktem Ukrainie.

„Szron”, reż. Šarūnas Bartas (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szron”, reż. Šarūnas Bartas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Francusko-litewsko-ukraińsko-polska produkcja w reżyserii litewskiego twórcy Šarūnasa Bartasa to opowieść o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają z humanitarną pomocą na wschód Ukrainy. W drodze poznają ludzi, których życie naznaczyła wojna i w bolesnych okolicznościach odkrywają złożoność swoich uczuć.

Polskie koproducentki Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films zdradzają, że mimo, iż scenariusz jest fikcją, film Bartasa odsłania prawdziwy i aktualny obraz ukraińskiej rzeczywistości.

Šarūnas Bartas zawsze poszukuje prawdy, niezależnie od tego jak trudne i brutalne są emocje, które jej towarzyszą. Ten film ukształtowały spotkania z ludźmi z terenu objętego konfliktem, na ekranie pojawiają się prawdziwi żołnierze walczący w Donbasie i rzeczywiste dialogi – mówi Maria Blicharska.

Szron jest 9 filmem w karierze litewskiego reżysera i 5 prezentowanym na Festiwalu Filmowym w Cannes. Poprzedni film Pokój nam w naszych snach był pokazywany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs w 2015 roku. Muzykę do filmu stworzył wielokrotnie nagradzany polski kompozytor, Paweł Mykietyn.

Premiera filmu Szron na festiwalu filmowym w Cannes z udziałem aktorów i reżysera odbędzie się 23 maja w canneńskim Theatre Croisette.

Szron, reż. Šarūnas Bartas
Premiera: 23 maja 2017 roku
70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Dodaj komentarz