• 2017-05-17

Patrik Illo – dowcipny design

Czy kieliszek może wirować po stole tak, żeby nie rozlewało się z niego czerwone wino? Albo posiadać wewnątrz kawałek szkła w kształcie smoczka dla niemowląt? Czy karafka do wody może przypominać szpitalną kaczkę? Od 17 maja w Galerii BB w Krakowie można oglądać prace Patrika Illo, projektanta szkła i artysty.

Proj. Patrik Illo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Patrik Illo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szkła zaprojektowane przez Patrika Illo są dowcipne i zabawne. Ale nade wszystko eleganckie, proste w formie i użyteczne. Projektant potrafi zgrabnie łączyć żart i funkcję. Przekraczaa technologiczne ograniczenia, tworząc piękne i jednocześnie użyteczne obiekty. Bo „bawiąc się szkłem” nie można zapomnieć, że kieliszek do wina służy jednak do picia wina, a do wazonu do kwiatów trzeba nalać wodę.

Charakterystyczne dla Illo są też humor, hiperbola i gry kontekstualne, z którymi się spotykamy zarówno w projektach dla designerskiej marki Illola, którą założył wspólnie z polską designerką Aleksandrą Stencel, jak również w jego indywidualnych artystycznych artefaktach i kompozycjach. Stworzone przez niego koncepcje artystyczne nie są sztuką dla sztuki – stoją za nimi pomysł, nośna idea, dążenie do dialogu z odbiorcą, do którego aktywnie zachęca. Niekiedy przybierają formę prowokacji po to, by wyjść ze skorupy pozornych wartości.

Patrik Illo (1973) należy do niewielkiej grupy artystów swojego pokolenia, odnoszących sukcesy zarówno w obszarze designu, jak i sztuk plastycznych. W jego projektach szkła stołowego i dekoracyjnego, wytwarzanego w produkcji ręcznej i maszynowej, strona artystyczna nigdy nie powstaje kosztem funkcjonalności, ale wręcz przeciwnie. Projekty Illo, z charakterystycznym oryginalnym i wyrafinowanym detalem, są zarówno efektowne, jak i efektywne. Ponadto projektant potrafi uszanować filozofię firmy, dla której tworzy, czy jest to słowacka Rona, gdzie pracuje jako główny designer, czy też polskie Krosno i czeski Moser.

Patrik Illo, Next Love (design – nadzieje i możliwości)
Od 17 maja do 17 czerwca 2017 roku
Galeria BB w Krakowie

Dodaj komentarz