• 2017-05-17

Nestorzy polskiej animacji

19 maja w Muzeum – Zamek w Łańcucie odbędzie się wernisaż wystawy Animacja od prehistorii do awangardy. W Sali Balowej dawnego Kasyna Urzędniczego zostaną zaprezentowane prace nestorów animacji polskiej – Witolda Giersza i Piotra Kamlera.

Laterna Magica (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laterna Magica (źródło: materiały prasowe organizatora)

Witold Giersz jest scenarzystą, reżyserem i autorem opracowań plastycznych w filmach rysunkowych. Urodził się 26 lutego 1927 r. w Poraju koło Częstochowy. Od 1950 roku był związany z kinematografią, początkowo jako rysownik w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a od 1956 roku – w Warszawie, gdzie współorganizował filię SFR, w 1958 przekształconą w Studio Miniatur Filmowych. Współpracował z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu, którym kierował w latach 1985–92. Zaczynał od tradycyjnej animacji rysunkowej, by – zafascynowany kolorem jako tworzywem – porzucić ją na rzecz tzw. ruchomego malarstwa. Zaczął malować na celuloidach, co przyniosło znakomite efekty (ożywienie swobodnej plamy barwnej). Poza autorskimi filmami dla dorosłych zajmuje się również realizacją odcinków popularnych seriali dla dzieci (Jacek Śpioszek, Na tropie, Proszę słonia). Jest bohaterem kilku filmów dokumentalnych.

Piotr Kamler jest rzeźbiarzem, grafikiem, operatorem i realizatorem filmowym. Urodził się w Warszawie w 1936 roku, tam też ukończył wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych (1959). W tym samym czasie zrealizował swój pierwszy film animowany Miasto, nagrodzony na amatorskim konkursie filmów 8 mm. W Paryżu przebywał w latach 1959–1986. Z początku kontynuował studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Następnie nawiązał współpracę ze studiem Service de la Recherche Telewizji Francuskiej, kierowanym przez Pierre’a Schaeffera – francuskiego kompozytora, twórcę muzyki konkretnej. Zaliczany jest do grona przedstawicieli nurtu filozoficznego w animacji. Poza komputerową działalnością filmową Piotr Kamler zajmuje się ostatnio rzeźbą i tworzy wykonane w metalu tzw. rysunki przestrzenne. Artysta jest laureatem wielu nagród filmowych, w tym nagrody specjalnej za całokształt twórczości artystycznej na Festiwalu w Krakowie (2011). We Francji odznaczony został laurem Kawalera Orderu Sztuki i Literatury, a w Polsce – Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Animacja od prehistorii do awangardy
Od 19 maja do 15 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 19 maja, godz. 17.00
Muzeum – Zamek w Łańcucie

Dodaj komentarz