• 2017-05-16

38. Legnicki Festiwal SREBRO

19 i 20 maja, odbędzie się kulminacja 38. Legnickiego Festiwalu SREBRO. Organizowany od końca lat 70-tych przez Galerię Sztuki Festiwal zalicza się do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie, a w dniach kulminacji Legnica staje się mekką artystów-złotników oraz znawców i miłośników biżuterii z całego kraju i jednej trzeciej świata.

Legnicki Festiwal SREBRO (źródło: materiały prasowe organizatora)

Legnicki Festiwal SREBRO (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dniach kulminacji odbędą się wernisaże wszystkich 26 wystaw zorganizowanych w ramach tegorocznego Festiwalu oraz rozmaite wydarzenia towarzyszące: inauguracja Festiwalu z intronizacją Złotego Palucha, koncert czy dyskusja panelowa nt.: Tożsamość biżuterii. Na wystawach zgromadzono łącznie ponad 1800 obiektów współczesnej biżuterii i designu autorstwa ponad 500 artystów z 50 krajów świata. Na wernisażach obecnych będzie wielu autorów awangardowej biżuterii z m.in.: Chile, Niemiec, Polski, USA, Włoch.

Główną imprezą Festiwalu jest 26. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej TOŻSAMOŚĆ. Na tegoroczny konkurs nadesłano rekordową liczbę 603 prac od 307 projektantów z 41 krajów. Nie po raz pierwszy do Legnicy trafiły prace wykonane z „niejubilerskich” materiałów, jak np.: ludzkie włosy, sarnia żuchwa, zapałki, piasek, plastik, papier, drewno, guma, szkło, silikon, skóra. Większość nadesłanych prac (łącznie ze zwycięskimi) można oglądać w Galerii Sztuki i Holu Starego Ratusza.

Wśród innych prezentacji warto obejrzeć m.in. wystawy indywidualne projektantów z Polski, Europy i Ameryki Północnej: Michaliny Owczarek, Harolda O’Connora, Patricii Domingues, Akiko Kurihary, Sławy Tchórzewskiej, Dota, Sary Gackowskiej i Federici Sali, Marcina Tymińskiego, Małgorzaty Kalińskiej, Arka Wolskiego oraz Adama Kaczmarka; zbiorowe pokazy bursztynu; wystawy grupowe: ekspozycję dwudziestu chilijskich artystów, wystawę tajwańskiej grupy Bench886, międzynarodową wystawę Nature Morte. Biżuteria, pokonkursową wystawę Amber Trip z Wilna, międzynarodową ekspozycję Light Matters; pokaz grupy polskich złotników AU+; prezentacje trzech szkół złotniczych z Belgii, Bułgarii i Izraela oraz pokonkursowe wystawy fotografii i plakatów.

Kulimnacja 38. Legnickiego Festiwalu SREBRO
Od 19 do 20 maja 2017 roku
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz