Saski nie śpij!

Saski nie śpij! to projekt artystyczno-społeczny zakładający odniesienie do bogatej historii Ogrodu Saskiego, za pomocą siedemnastu instalacji artystycznych.

„Saski nie śpij!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Saski nie śpij!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dawniej Ogród Saski stanowił tętniące życiem towarzyskim centrum Warszawy, bogate w ciekawe inicjatywy czy wspaniałą architekturę, m.in. wytworne pawilony ogrodowe, pałac turecki, wodne rezerwuary. Niestety teraz zdaje się nie pamiętać czasów swojej świetności. Działanie przewidujące interwencje przestrzenne ma zaintrygować przechodnia i zaprosić do przejścia szlakami dawnego Ogrodu oraz poszukania też bardziej ukrytych nawiązań, takich jak „Wielki Salon” czy odniesienie do słynnego pałacu Brühla, pierwszego ministra i ulubieńca króla Augusta III Sasa.

Jednym z celów projektu w przestrzeni dzisiejszego parku jest poszerzenie świadomości historycznej i przypomnienie, że to miejsce pamięta nie tylko słynny Pałac. Instalacje i rzeźby zaistnieją w miejscach przybliżonych do historycznych, ze względu na zmieniający się na przestrzeni wieków plan Ogrodu. W „Domku Gry” – obiekcie nawiązującym do minionych boskietów, w których ukryte były właśnie miejsca do gier, znajdzie się plan-szlak z informacjami o inicjatywie.

Powstaje też publikacja o takim samym tytule (w ramach stypendium m. st. Warszawy 2017).

Saski nie śpij!
Autorki: Anna Marczak, Agnieszka Wasilewska
Od 2 do 9 lipca 2017 roku
Ogród Saski w Warszawie

Dodaj komentarz