• 2017-05-13

Polski Plakat z Poznania

Wystawa The Culture of the Poster – Polish Poster Design from Poznań / Kultura Plakatu – Polski Plakat z Poznania prezentuje trzy generacje twórców plakatu związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu (łącznie 20 twórców). Każdy z nich ma na swoim koncie znaczne sukcesy w zakresie projektowania graficznego – krajowe i międzynarodowe nagrody, indywidualne i zbiorowe wystawy, liczne publikacje swoich prac.

Polski Plakat z Poznania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polski Plakat z Poznania (źródło: materiały prasowe organizatora)

 

Najbardziej doświadczoną i najczęściej nagradzaną grupę dojrzałych twórców reprezentują: Mirosław Adamczyk, Eugeniusz Skorwider oraz Grzegorz Marszałek. Grupę artystów w średnim wieku, którzy mają już na swoim koncie międzynarodowe osiągnięcia tworzą Marcin Markowski, Max Skorwider, Szymon Szymankiewicz, Michał Tatarkiewicz, Agata Kulczyk, Wojciech Janicki. Najmłodsi w tym gronie, ale również utytułowani to Grzegorz Myćka, Bartek Mamak, Dominika Czerniak, Bartosz Choryan, Piotr Marzol, Adrian Kurpisz.

 

Szczególną wartością wystawy jest fakt, że biorący w niej udział twórcy nigdy wcześniej nie byli prezentowani łącznie na jednej wystawie. W tym kontekście sama wystawa jest unikalną szansą na zapoznanie się ze specyfiką projektowania plakatu ze stolicy Wielkopolski – szczególnym połączeniem wielości stylów i wysokim poziomem opracowania. Plakaty te cechuje skrótowość i trafność myślenia o znaku graficznym. Znakomite wyczucie relacji pomiędzy treścią (informacją) a formą wybraną dla jej przekazania. Każda z prac zaprezentowanych na wystawie zyskała w przeszłości uznanie jury prestiżowych konkursów graficznych o światowym zasięgu.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy wielu podmiotów. Podstawę dla niej tworzy kooperacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu z Międzynarodowym Festiwalem Plakatu w Shen Zhen. Szerszą ramą dla wydarzenia jest umowa partnerska pomiędzy dwoma miastami – Poznaniem i Shen Zhen. Miasta te łączy ponad 20 lat współpracy głównie na płaszczyźnie gospodarczej. Pierwsze oficjalne porozumienie o partnerstwie zostało między nimi podpisane 30 lipca 1993 roku.

Kultura Plakatu. Polski Plakat z Poznania
Kuratorzy wystawy: Mateusz Bieczyński, Pingbo Chen
Koordynacja: Agnieszka Mori, Jane Huang
Dyrektor wykonawczy projektu: Szymon Szymankiewicz
Od 12 do 20 maja 2017 roku
Excellence Century Center Gallery Shenzhen, Chiny

Dodaj komentarz