• 2017-05-13

Polski Plakat z Poznania

Wystawa The Culture of the Poster – Polish Poster Design from Poznań / Kultura Plakatu – Polski Plakat z Poznania prezentuje trzy generacje twórców plakatu związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu (łącznie 20 twórców). Każdy z nich ma na swoim koncie znaczne sukcesy w zakresie projektowania graficznego – krajowe i międzynarodowe nagrody, indywidualne i zbiorowe wystawy, liczne publikacje swoich prac.

Polski Plakat z Poznania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polski Plakat z Poznania (źródło: materiały prasowe organizatora)

 

Najbardziej doświadczoną i najczęściej nagradzaną grupę dojrzałych twórców reprezentują: Mirosław Adamczyk, Eugeniusz Skorwider oraz Grzegorz Marszałek. Grupę artystów w średnim wieku, którzy mają już na swoim koncie międzynarodowe osiągnięcia tworzą Marcin Markowski, Max Skorwider, Szymon Szymankiewicz, Michał Tatarkiewicz, Agata Kulczyk, Wojciech Janicki. Najmłodsi w tym gronie, ale również utytułowani to Grzegorz Myćka, Bartek Mamak, Dominika Czerniak, Bartosz Choryan, Piotr Marzol, Adrian Kurpisz.

 

Szczególną wartością wystawy jest fakt, że biorący w niej udział twórcy nigdy wcześniej nie byli prezentowani łącznie na jednej wystawie. W tym kontekście sama wystawa jest unikalną szansą na zapoznanie się ze specyfiką projektowania plakatu ze stolicy Wielkopolski – szczególnym połączeniem wielości stylów i wysokim poziomem opracowania. Plakaty te cechuje skrótowość i trafność myślenia o znaku graficznym. Znakomite wyczucie relacji pomiędzy treścią (informacją) a formą wybraną dla jej przekazania. Każda z prac zaprezentowanych na wystawie zyskała w przeszłości uznanie jury prestiżowych konkursów graficznych o światowym zasięgu.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy wielu podmiotów. Podstawę dla niej tworzy kooperacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu z Międzynarodowym Festiwalem Plakatu w Shen Zhen. Szerszą ramą dla wydarzenia jest umowa partnerska pomiędzy dwoma miastami – Poznaniem i Shen Zhen. Miasta te łączy ponad 20 lat współpracy głównie na płaszczyźnie gospodarczej. Pierwsze oficjalne porozumienie o partnerstwie zostało między nimi podpisane 30 lipca 1993 roku.

Kultura Plakatu. Polski Plakat z Poznania
Kuratorzy wystawy: Mateusz Bieczyński, Pingbo Chen
Koordynacja: Agnieszka Mori, Jane Huang
Dyrektor wykonawczy projektu: Szymon Szymankiewicz
Od 12 do 20 maja 2017 roku
Excellence Century Center Gallery Shenzhen, Chiny

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR