Jak myśli dłoń?

16 maja w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się spotkanie Jak myśli dłoń?, które poświęcone będzie książce Juhaniego Pallasmy. W rozmowie wezmą udział Ewa Klekot, Kazimierz Łatak i Maciej Siuda, a poprowadzi ją Dorota Leśniak-Rychlak z Instytutu Architektury.

Le Corbusier,  Pomnik otwartej ręki w Czandigarh, Indie, fot. Bartosz Haduch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Le Corbusier, Pomnik otwartej ręki w Czandigarh, Indie, fot. Bartosz Haduch (źródło: materiały prasowe organizatora)

W globalnej kulturze przywiązujemy ogromne znaczenie do wirtualności i wizualności, a umysł i ciało stają się coraz bardziej oddalone. I chociaż przykładamy ogromną wagę do wyglądu, jako atraktora seksualnego i wyrazu naszej społecznej tożsamości, rola naszego ciała w pełnym rozumieniu świata i kondycji człowieka została mocno zaniedbana. Potencjał ciała jako aparatu poznania – z wszystkimi zmysłami i funkcjami ciała – nie został właściwie rozpoznany.

Rzemiosło i praca artystyczna może być uprawiana tylko poprzez faktyczne zjednoczenie umysłu i ciała. Nawet takie rodzaje ludzkiej działalności jak myślenie i pisanie, które są postrzegane jako wyłącznie intelektualne, w rzeczywistości zależą od połączenia czynności ręki i mózgu. Juhani Pallasmaa w książce Myśląca dłoń analizuje wspaniały potencjał ludzkiej ręki. Pokazuje jak ołówek w ręce artysty i architekta staje się mostem pomiędzy wyobrażającym sobie umysłem, a wyłaniającym się w procesie twórczym obrazem.

O doświadczeniu wynikającym z używania dłoni , także w projektowaniu architektonicznym porozmawiają:

  • Ewa Klekot, jest antropolożką, tłumaczką, autorką wstępu do książki. Interesuje ją interdyscyplinarne podejście do badań znaczeń przedmiotów materialnych, w tym także przedstawień obrazowych.
  • Kazimierz Łatak, jest architektem, współzałożycielem Biura Projektowego Lewicki Łatak. Pracownię z Piotrem Lewickim prowadzą od 1995 roku. Są laureatami kilkudziesięciu konkursów architektonicznych, autorami wielu budynków, nie tylko w Krakowie. Zrealizowali m. in. plac Bohaterów Getta w Krakowie (nominacja do europejskiej nagrody architektonicznej im. Ludwiga Miesa van der Rohe 2007).
  • Maciej Siuda – jest architektem, projektantem wielu aranżacji wystaw. Jego prace były prezentowane w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Pracował jako architekt w biurach projektowych w Madrycie, Alicante i Tokio
Jak myśli dłoń?
16 maja 2017 roku, godz. 18.00
Instytut Architektury
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz