Baśniowość jako kategoria wizualna

Najnowszy projekt Urszuli Kluz-Knopek Zmierzch (fotografie, wideo, instalacje) zaprowadzi widzów Galerii Piekary w świat zmysłowej i tajemniczej baśniowości.

Urszula Kluz-Knopek, „Kto zawiązał wstążkę?”, z serii „Zmierzch”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urszula Kluz-Knopek, „Kto zawiązał wstążkę?”, z serii „Zmierzch”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W jaki sposób w poszczególnych obrazach łączą się zatem baśniowość jako kategoria wizualna – świetnie uzmysłowiona nam przez Kluz-Knopek – z inspiracją konkretnym utworem literackim J. M. Barriego Piotruś Pan i Wendy? Dzieła ewokują pierwotną zmysłowość i efekt istoczenia się świata, w którym człowiek wtapia się w naturę i Nibylandię, stając się ich nieodłączną częścią. Są sensualne i cielesne, a zarazem uduchowione, oniryczne i hiperrealistyczne jednocześnie.

Trwa festiwal życia i przemijania, a otoczenie mszy się, kłączy, zielenieje, pierzy się, kreując niesamowite kulisy dla egzystujących w nim bohaterów. Pióra lśnią mocną czernią, zmierzwione trawy – niczym falujące morze – wciągają postacie w swoje odmęty. Człowiek integruje się z przyrodą, czasem nawet tak mocno, że uprawia coś w rodzaju mimikry. Drobne mleczne ząbki kuszą niczym cukiereczki w przedziwnej bombonierce. Barwy poszczególnych kadrów bywają tak nasycone, jak niesiona przez nie tajemnica.

Marta Smolińska

Urszula Kluz-Knopek. Zmierzch
Organizatorzy: Galeria Piekary, Dziedziniec Różany, Fundacja 9/11 Art Space
Kuratorka: Marta Smolińska
Od 12 maja do 16 czerwca 2017 roku
Galeria Piekary w Poznaniu

Dodaj komentarz