Nagroda im. Miesa van der Rohe po raz pierwszy przyznana za odbudowę budynku

DeFlat Kleiburg w Amsterdamie w Amsterdamie, projektu NL Architects i XVW architectuur zostali zdobywcami nagrody  im. Miesa van der Rohe 2017. Po raz pierwszy nagrodą uhonorowany został projekt polegający na odnowieniu istniejącego budynku. Nagroda specjalna dla najlepszego młodego architekta została przyznana brukselskim studiom archietktonicznym: MSA i V+.

DeFlat Kleiburg, proj. NL Architects i XVW achitectuur, © Stijn Spoelstra (źródło: materiały prasowe organizatora)

DeFlat Kleiburg, proj. NL Architects i XVW achitectuur, © Stijn Spoelstra (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdobywcą nagrody został DeFlat Kleiburg w Amsterdamie. Jest to projekt autorstwa biur architektonicznych NL Architects i XVW achitectuur, na zlecenie Kondor WesselsVastgoed. DeFlat to innowacyjny projekt renowacji jednego z największych apartamentowców w Niderlandach, zwanego Kleiburg. Jest to betonowy blok z 500 mieszkaniami na amsterdamskim osiedlu Bijlmermeer. Konsorcjum DeFlat uratowało budynek przed wyburzeniem, zamieniając go w „klusflat”, co oznacza, że mieszkańcy remontują mieszkania na własny koszt.

[Projekt] podważa aktualnie zalecane rozwiązania na kryzys mieszkaniowy w europejskich miastach, które często kierują się jedynie tym, aby budować więcej mieszkań każdego roku, podczas gdy bez odpowiedzi pozostaje ważniejsze pytanie: jakiego rodzaju mieszkania budować? Kleiburg pomaga nam wyobrazić sobie nowy rodzaj projektów architektonicznych, który odpowiada na zmieniające się w XXI wieku zwyczaje mieszkaniowe i styl życia. Rewitalizacja typologii z przeszłości jest równie istotna, co eksperymentowanie z nowymi, nieprzetestowanymi jeszcze modelami, czym jest właśnie radykalna transformacja istniejących budynków – uzasadnia przewodniczący jury.

Studio NL architects otrzymało w 2005 roku nagrodę specjalną w konkursie EU Mies Award za projekt BasketBar w Utrechcie.

Nagrodę specjalną dla najlepszego młodego architekta 2017 przyznano dwóm studiom z Brukseli, MSA i V+, za projekt NAVEZ – 5 mieszkań socjalnych na północnym wjeździe do miasta. Jest to projekt mieszkalny, który spełnia dwie ambicje lokalnych władz: reprezentuje plan rewitalizacji przestrzeni miejskiej jako emblematyczny budynek na samym wjeździe do Brukseli oraz zapewnia wzorcowe mieszkania dużym rodzinom. Zleceniodawcą projektu była gmina Schaerbeek.

Ogłoszenie laureatów nagrody im. Miesa van der Rohe
12 maja 2017 roku
Barcelona

Dodaj komentarz