Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle

17 maja nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się książka Iwony Szpali i Małgorzaty Zubik Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle. To reportaż o kamienicach i ludziach – ofiarach reprywatyzacji.

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik, „Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik, „Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zmartwychwstali spadkobiercy, sfałszowane dokumenty, sprytni biznesmeni skupujący roszczenia za 50 złotych, kurator z Karaibów, urzędnicy z zarzutami, rzutcy prawnicy, bezwzględni „czyściciele kamienic” – to jedynie wierzchołek góry lodowej pod nazwą „reprywatyzacja Warszawy”. Ta książka to nie tylko zbiór spraw kryminalnych i zapis dziennikarskiego śledztwa, ale także opis mechanizmów, które świadczą o największych patologiach i słabościach polskiej transformacji.

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik, dziennikarki „Gazety Wyborczej”, za cykl o reprywatyzacji otrzymały m.in. nagrodę Grand Press, Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego i Nagrodę im. Dariusza Fikusa.

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie powinna obchodzić wszystkich, a długo nie interesowała właściwie nikogo poza lokatorami brutalnie czyszczonych kamienic. Działo się tak głównie dlatego, że trudno nie zgubić się w gąszczu nazwisk, spółek krzaków, przedwojennych właścicieli i ich powojennych spadkobierców. To środowisko idealne do uprawiania zorganizowanego bezprawia. Autorki nie tylko się w tym wszystkim nie gubią, ale też potrafią reprywatyzacyjny skandal, jeden z największych w III RP, objaśnić tak, że czytelnikowi włosy stają dęba. Ale Święte prawo przywraca też wiarę w moc dziennikarstwa rozumianego jako praca powolna, drobiazgowa, dociekliwa, ale dająca na końcu powalający efekt – pisze Filip Springer.

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik, Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle
Premiera: 17 maja 2017 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz