Krakowski Festiwal Filmowy zaskakuje brzydotą

W 2011 roku Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczął współpracę z duetem projektantów, Kubą Sowińskim i Jakubem de Barbaro, którzy zdecydowali się zastąpić coroczny autorski plakat Festiwalu nowatorskim konceptem, który mimo znaczących modyfikacji wizualnych realizowany jest konsekwentnie do tej pory.

Identyfikacja wizualna 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, proj. Jakub de Barbaro, Kuba Sowiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Identyfikacja wizualna 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, proj. Jakub de Barbaro, Kuba Sowiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przyczynkiem do stworzenia identyfikacji wizualnej 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego stał się tym razem pomysł zrealizowania wystawy amatorskich portretów ludzi świata kina. Rysunki tworzone przez przyjaciół Krakowskiej Fundacji Filmowej na potrzeby planowanej ekspozycji zainspirowały Sowińskiego i De Barbaro do stworzenia na ich podstawie tegorocznej oprawy graficznej Festiwalu.

Filmy od lat cieszące się szczególną uwagą selekcjonerów Festiwalu to takie, w których na pierwszym planie jest człowiek i jego często intymna i niebanalna historia. Tegoroczna identyfikacja wizualna Festiwalu, tak jak filmy dokumentalne, pokazuje człowieka, ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami i ułomnościami. Wykorzystane portrety są zaprzeczeniem wszechobecnej obsesji piękna i ideału twarzy ikon popkultury przetwarzanych przez specjalistyczne programy graficzne. Z rysunków wyłaniają się także obrazy samych ich autorów, którzy wyrażając szczere, prawdziwe emocje względem filmowych idoli, obnażają swoje własne słabości i nieudolności.

Niektóre z portretów zdają się być brzydkie, ale jak twierdzi Jakub de Barbaro „W tym ich siła. Dzięki temu że są brzydkie, dajemy sygnał, że nie boimy się prawdy”. Rysunkowa stylistyka oprawy graficznej jest też formalnym nawiązaniem do tegorocznego jubileuszu 70-lecia polskiej animacji.

Wernisaż wystawy portretów Twarzą w twarz odbędzie się w dzień rozpoczęcia 57. krakowskiego Festiwalu Filmowego, 28 maja o godz. 16.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Identyfikacja wizualna 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Autorzy: Kuba Sowiński i Jakub de Barbaro
Prezentacja: 10 maja 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz