Film i Miasto

W dniach od 13 do 28 maja w przestrzeni kina Kosmos, Rialto oraz w siedzibie SARP odbywać się będzie wydarzenie Film i Miasto. W programie m.in.: seans z muzyką na żywo, pokazy klasyki filmowej z wyraźnym motywem miasta, debata o Katowicach oraz wycieczki do kultowych lokalnych miejsc poprzedzone projekcjami.

Film i Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film i Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wzajemne przenikanie się kinematografii, urbanistyki i architektury przebiega pod różnymi kątami i na niezliczoną ilość sposobów. Już pierwsi autorzy ruchomych obrazów opowiadali o mieście, zafascynowani jego tempem, możliwościami, ale także estetyką. Berlin, Nowy Jork, Paryż i wiele innych miast posiada swoje filmowe wizytówki.

Kino nie tylko opowiada historie, które dzieją się na tle miast, ale także dokumentuje rozwój i zmiany w ich przestrzeniach. W ramach przedsięwzięcia realizowanego wspólnie przez Filmotekę Śląską, kino Kosmos, kinoteatr Rialto i SARP Katowice pokażemy, jak filmy mogą prowokować do dyskusji o architekturze; jak film może dokumentować oraz komentować rozwój miasta, pokazywać miasto z nieoczekiwanej perspektywy.

W programie, m.in.: klasyczne kino z miastem w jednej z głównych ról, czyli przedmieścia Paryża w Nienawiści, przesiąknięta korupcją bezimienna amerykańska metropolia lat 50 XX w. w Asfaltowej dżungli oraz odchodzący Kair w Ostatnich dniach miasta, debata o Katowicach z udziałem architektów, socjologów miast, kulturoznawców i aktywistów, pokaz filmu Berlin – symfonia wielkiego miasta z muzyką na żywo oraz 3 wycieczki do kultowych katowickich miejsc, takich jak Spodek, Park Śląski czy też Superjednostka poprzedzone projekcjami dokumentów i archiwalnych materiałów filmowych.

Film i Miasto
Od 13 do 28 maja 2017 roku
Kino Kosmos, Rialto, siedziba SARP w Katowicach

Dodaj komentarz