• 2017-05-11

W Teatrze Słowackiego reżyseruje Agnieszka Glińska

Premiera najnowszego spektaklu Teatru im. J. Słowackiego Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi] w reżyserii Agnieszki Glińskiej odbędzie się 20 maja na Dużej Scenie.

„Z biegiem lat, z biegiem dni gdzie jest Pepi”, reż. Agnieszka Glińska (źródło: materiały prasowe teatru)

„Z biegiem lat, z biegiem dni gdzie jest Pepi”, reż. Agnieszka Glińska (źródło: materiały prasowe teatru)

Najpierw był spektakl wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę i Annę Polony. Scenariusz do wielogodzinnego przedstawienia stworzyła Joanna Olczak-Ronikier, korzystając z utworów Bałuckiego, Kisielewskiego, Zapolskiej, Kaweckiego i Kadena-Bandrowskiego.

Później powstał serial telewizyjny z wieloma świetnymi kreacjami aktorskimi. Recenzenci pisali o obrazie krakowskiego społeczeństwa na przełomie XIX i XX wieku, u progu niepodległości. Świat urzędniczego mieszczaństwa kontra młodopolscy artyści, emancypantki i rewolucjoniści, „niebieskie ptaki i kołtuneria”. Barwna i różnorodna układanka, a jednak niekompletna. Pejzaż z wywabionym fragmentem. Na przełomie wieków społeczność żydowska stanowiła 1/3 mieszkańców Krakowa. Nie tylko na Kazimierzu. Adwokaci, lekarze, naukowcy, literaturoznawcy, architekci, malarze, właściciele kamienic, fabryk i galerii sztuki współtworzyli to miasto, jego wyjątkowy charakter.

Najnowszy spektakl w Teatrze im. J. Słowackiego nie opiera się tylko na scenariuszu sprzed 40 lat. Agnieszka Glińska łączy go z fragmentami swojej osobistej historii. Próbuje w ten sposób wypełnić puste miejsce, zakwestionować wieloletnie milczenie. Ze współczesnej perspektywy konfrontuje nas z niewygodnym pytaniem, dlaczego przez tyle lat w tak wybiórczy sposób traktowaliśmy naszą wspólną przeszłość? Premiera odbędzie się 20 maja.

Ze starych fotografii, strzępów informacji, domysłów i zadeptanych śladów chcemy przywołać pamięć o tych, którzy kiedyś żyli na sąsiednich ulicach, chodzili tymi samymi ścieżkami, spotykali i mijali się z naszymi prababciami i pradziadkami, a których potworność Zagłady skazała na nieistnienie. To, co naprawdę ważne – choćby wydarzyło się sto lat temu, jest w nas dalej, jakby zdarzyło się wczoraj – mówią realizatorzy.

Realizatorzy:

Adaptacja i reżyseria: Agnieszka Glińska
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
Kostiumy: Magdalena Maciejewska
Choreografia: Weronika Pelczyńska
Współpraca dramaturgiczna: Hubert Sulima
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Opracowanie muzyczne: Mateusz Bieryt, Modest Ruciński
Multimedia: Antonina Benedek
Asystent reż.: Szymon Komarnicki (PWST)
Inspicjent: Anna Wójcicka
Producent: Agata Schweiger
Konsultacje Lindy Hop: Tomasz Przytycki

Występują: Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Pola Błasik, Dorota Godzic, Marta Konarska, Agnieszka Kościelniak, Anna Tomaszewska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Krzysztof Piątkowski, Sławomir Rokita.

Gościnnie: Gosia Biela, Zuzanna Czerniejewska, Karolina Wasilewska, Mateusz Bieryt, Modest Ruciński, Łukasz Simlat, Marcin Wojciechowski.

Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]
Premiera: 20 maja 2017 roku, godz. 19.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz