Grupa Potencja nakręciła film

Artyści występujący pod marką Potencja stworzyli już w Krakowie swoją autorską galerię. Teraz, na potrzeby wystawy w Galerii Szara, tworzą w Katowicach swoje autorskie kino – z własnym foyer, salą projekcyjną, repertuarem i korytarzami prowadzącymi do wyjścia. Zamiast napisów końcowych czeka nas podróż przez magazyny pełne rekwizytów, obiektów, obrazów i przedmiotów.

Potencja, „Seans” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Potencja, „Seans” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Potencję od dawna zajmują wszelkie filmowe fetysze, iluzjonistyczne tricki i kinematograficzne konstrukcje. Malują plakaty i okładki płyt. Wcielają się w komentatorów trailerów. Realizują własne produkcje, czasem tylko zapowiedzi lub fragmenty obrazów możliwych. Studio Filmowe Potencja produkuje własne kino gatunkowe. Do ich ulubionych należą horrory i s-f. Uwielbiają produkcje klasy B i konwencjonalność filmowej fabuły.

Indywidualnie twórcy Potencji znani są jako malarze. Karolina Jabłońska na wielu swoich płótnach wciela się w wymyślone przez siebie postacie. Obrazy Tomasza Kręcickiego przypominają zatrzymane kadry z hitchcockowskich narracji. Materia obrazu i iluzjonistyczna smykałka są domeną Cyryla Polaczka. O ile jednak w swojej twórczości malarskiej trzymają się konwenansów, w realizacjach Potencji potrafią pójść na całość.

Razem tworzą wybuchowe i niezwykle interesujące trio. Wspólnie przekraczają indywidualne ograniczenia i konwencje. Umiejętnie bawią się skalą swoich przedsięwzięć tworząc wizualne i znaczeniowe kalambury. Szukając określenia dla ich działań, ciężko uniknąć oksymoronów. Jawią się jako pospolici magicy, wytworni chałturnicy i profesjonalni hobbiści. Tworzą światy niezwykle ciekawe i złożone – mieszaninę wyobraźni i rzeczywistość, geniuszu i prostactwa, iluzji i umowności.

Tekst: Magdalena Kownacka

Potencja. Seans
Artyści: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek
Kuratorzy: Magdalena Kownacka, Gaweł Kownacki / F.A.I.T.
Wernisaż: 12 maja 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa trwa do 17 czerwca 2017 roku
Galeria Szara w Katowicach

Dodaj komentarz