TANCEBA, Galeria Bielska BWA

11 maja w Galerii Bielskiej BWA zostaną otwarte: wystawa TANCEBA dotykająca zagadnienia pamięci miejsca, w którym znajduje się galeria oraz wystawa Malarstwo nieoznaczoności, prezentująca malarstwo na jedwabiu.

Justyna Łuczyna, Jacek Złoczowski, Wizualizacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Łuczyna, Jacek Złoczowski, Wizualizacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy – TANCEBA, wywodzi się z hebrajskiego skrótu: ת.נ.צ.ב.ה [TNCBH] sentencji nagrobnej, tłumaczonej jako: Niech jego/jej dusza będzie zachowana w pamięci żyjących. Artyści, uczestniczący w wystawie, korzystając z zapisu historycznego, materiałów źródłowych, rozmów, wywiadów i obserwacji starali się dotrzeć do znaczenia miejsca, w którym znajduje się galeria. Na ekspozycji prezentowane będą instalacje stworzone na miejscu, m.in. instalacja dźwiękowa Szymona Nowaka zatytułowana Ruah, która odnosi się do nieistniejących już synagog – w Bielsku-Białej, Mysłowicach i Szombathely na Węgrzech.

W wystawie TANCEBA w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej uczestniczą: Patrícia Corrêa (Portugalia), Emilia Kina, Małgorzata Łuczyna, Szymon Nowak, Filip Rybkowski, Jacek Złoczowski.

Wystawa Dory Hary w Galerii Bielskiej BWA zatytułowana Malarstwo nieoznaczoności prezentuje wielkoformatowe prace malarskie, które artystka nazywa membranami/błonami. Przestrzeń sali wypełnią barwne kompozycje na jedwabiu, pochodzące z lat 2014–2017. Dopełnieniem będą malarskie prace artystki na płótnie i papierze. Tytuł wystawy przywołuje zjawiska niedefiniowalne, związany jest z relatywnością odbioru wartości malarskich. Pojęcie „nieoznaczoności” pochodzi z pojęć fizyki kwantowej.

Dora Hara, „Insight” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dora Hara, „Insight” (źródło: materiały prasowe organizatora)

TANCEBA
Od 11 maja do 22 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 11 maja 2017 roku, godz. 18.30
Patrícia Corrêa (Portugalia) – performans 613 nasion
Matthias Seitner (Austria) – wizualizacje 3D bielskiej synagogi

Dora Hara. Malarstwo nieoznaczoności
Od 11 maja do 18 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 11 maja 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz