Sensibilizm

Galeria Działań w Warszawie zaprasza na wystawę Sensibilizm 1957–2017. Dokumentacja primordialna ze zbiorów Michała Jędrzejewskiego. Sensibilizm to zjawisko artystyczne powstałe w połowie lat 50. XX wieku w środowisku studentów i absolwentów PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu. Nazwa pochodzi od sensibilatorów – związków chemicznych doczulających barwniki stosowane w przemyśle ceramicznym.

„Instytut Bujania w Obłokach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Instytut Bujania w Obłokach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sensibiliści zapoczątkowali działania happeningowe w Polsce gdy jeszcze nie był znany termin happening: spektakle-akcje w teatrze Kameralnym we Wrocławiu w maju 1957, a wydrukowany manifest sensibilizmu Kazimierza Głaza w formie ulotki kolportowany był w czerwcu 1957 w Kazimierzu Dolnym. Są zatem podstawy, by w 2017 roku świętować jubileusz 60-lecia sensibilizmu, niewątpliwie korespondujący ideowo z programem 100 lat awangardy w Polsce.

Wystawa w Galerii Działań zaprezentuje fotografie, collages, druki (m.in. manifest Kazimierza Głaza i legendarny Funt Patagoński – równowartość braku 100 zł), rysunkowe zapisy akcji sensibilistycznych i sensibilstyczne rysunki pojęciowe, projekty Instytutu Sensibilistycznego czy Instytutu Iluminacji Krajobrazu oraz publikacje tego nurtu. Wśród awangardowych tradycji zaistniałych w powojennym Wrocławiu można śmiało odnaleźć wątek prowadzący od sensibilizmu do Pomarańczowej Alternatywy.

Wystawa pomyślana jest też jako przestrzeń do działań performatywnych w trakcie Wieczoru Performansu (14 maja o godz. 17.00) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance Interakcje (z siedzibą główną w Piotrkowie Trybunalskim).

Sensibilizm 1957–2017. Dokumentacja primordialna ze zbiorów Michała Jędrzejewskiego
Kurator: Grzegorz Borkowski
Otwarcie: 12 maja 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 12 czerwca 2017 roku
Galeria Działań w Warszawie

Dodaj komentarz