• 2017-05-10

Startuje II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

11 maja rozpocznie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Tegoroczna odsłona święta poezji potrwa przez trzy dni, a wszystkie wydarzenia odbędą się we Wrocławskim Domu Literatury.

II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (źródło: materiały prasowe organizatora)

II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal sprzężony jest z Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. Za punkt kulminacyjny programu można uznać sobotnie spotkanie autorskie z Andrzejem Sosnowskim, tegorocznym laureatem Nagrody Silesius za całokształt pracy twórczej. Ciekawie zapowiadają się spotkania z nominowanymi do Silesiusa w kategorii Debiut i Książka Roku. I to właśnie wokół tych wydarzeń zbudowany został program Festiwalu.

Nieco przewrotnie organizatorzy czwartkowym spotkaniem z debiutantami przedzielili dwa inne spotkania autorskie, mianowicie z Urszulą Kozioł i Jackiem Podsiadłą. Dwoje laureatów Nagrody Silesius z lat poprzednich to niewątpliwie jedne z największych żyjących nazwisk w polskiej poezji. Tym bardziej można być ciekawym, jak na takim tle zaprezentują się ci, którzy dopiero stawiają pierwsze literackie kroki.

Piątek to z kolei najintensywniejszy dzień w festiwalowym kalendarzu. Rozpoczyna się tuż przed południem warsztatami dotyczącymi relacji pomiędzy poezją a fotografią, które poprowadzi literaturoznawca Grzegorz Jankowicz wraz z uznaną szwedzką poetką i fotografką Marie Lundquist. Kolejna forma warsztatowa w trakcie Festiwalu to zajęcia dla adeptów filologii szwedzkiej, które poprowadzi wybitny tłumacz i pisarz – Zbigniew Kruszyński. Tego samego dnia odbędzie się jeszcze spotkanie autorskie Marie Lundquist prowadzone przez prof. Andrzeja Zawadę i Prcownia Poetycka Silesius. Ostatnim wydarzeniem piątkowego dnia będzie koncert zespołu Chain Smokres i Andrzeja Sosnowskiego.

Sobota, poza wspomnianym już spotkaniem z tegorocznym laureatem Nagrody Silesius za całokształt, to także spotkanie poświęcone twórczości wielkiego wrocławskiego poety, Tadeusza Różewicza. Prof. Stanisław Bereś z tej okazji porozmawia z Andrzejem Skrendą i Januszem Drzewuckim, autorami dwóch zbiorów poezji Różewicza, które ukazały się w tym roku.

II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Od 11 do 13 maja 2017 roku
Wrocławski Dom Literatury

Dodaj komentarz