• 2017-05-10

Startuje II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

11 maja rozpocznie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Tegoroczna odsłona święta poezji potrwa przez trzy dni, a wszystkie wydarzenia odbędą się we Wrocławskim Domu Literatury.

II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (źródło: materiały prasowe organizatora)

II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal sprzężony jest z Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. Za punkt kulminacyjny programu można uznać sobotnie spotkanie autorskie z Andrzejem Sosnowskim, tegorocznym laureatem Nagrody Silesius za całokształt pracy twórczej. Ciekawie zapowiadają się spotkania z nominowanymi do Silesiusa w kategorii Debiut i Książka Roku. I to właśnie wokół tych wydarzeń zbudowany został program Festiwalu.

Nieco przewrotnie organizatorzy czwartkowym spotkaniem z debiutantami przedzielili dwa inne spotkania autorskie, mianowicie z Urszulą Kozioł i Jackiem Podsiadłą. Dwoje laureatów Nagrody Silesius z lat poprzednich to niewątpliwie jedne z największych żyjących nazwisk w polskiej poezji. Tym bardziej można być ciekawym, jak na takim tle zaprezentują się ci, którzy dopiero stawiają pierwsze literackie kroki.

Piątek to z kolei najintensywniejszy dzień w festiwalowym kalendarzu. Rozpoczyna się tuż przed południem warsztatami dotyczącymi relacji pomiędzy poezją a fotografią, które poprowadzi literaturoznawca Grzegorz Jankowicz wraz z uznaną szwedzką poetką i fotografką Marie Lundquist. Kolejna forma warsztatowa w trakcie Festiwalu to zajęcia dla adeptów filologii szwedzkiej, które poprowadzi wybitny tłumacz i pisarz – Zbigniew Kruszyński. Tego samego dnia odbędzie się jeszcze spotkanie autorskie Marie Lundquist prowadzone przez prof. Andrzeja Zawadę i Prcownia Poetycka Silesius. Ostatnim wydarzeniem piątkowego dnia będzie koncert zespołu Chain Smokres i Andrzeja Sosnowskiego.

Sobota, poza wspomnianym już spotkaniem z tegorocznym laureatem Nagrody Silesius za całokształt, to także spotkanie poświęcone twórczości wielkiego wrocławskiego poety, Tadeusza Różewicza. Prof. Stanisław Bereś z tej okazji porozmawia z Andrzejem Skrendą i Januszem Drzewuckim, autorami dwóch zbiorów poezji Różewicza, które ukazały się w tym roku.

II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Od 11 do 13 maja 2017 roku
Wrocławski Dom Literatury

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR