• 2017-05-10

Festiwal Literacki Oblicza w Dąbrowie Górniczej

Dzieło literackie może przybrać wiele form wyrazu. Część z nich będzie można poznać od 12 do 14 maja w Pałacu Kultury Zagłębia podczas Festiwalu Literackiego Oblicza, który pokaże różnice i pokrewieństwa literatury z innymi dziedzinami sztuki starając się odpowiedzieć na pytanie: jaka przyszłość czeka książkę, w jej klasycznym rozumieniu, w dobie rozwoju technologii i mass mediów.

Festiwal Literacki Oblicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Literacki Oblicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystko rozpocznie się 12 maja od performance’u młodych artystów, którzy za pomocą graffiti pokażą jedno z oblicz literatury. Tego dnia spotkamy się również z laureatem Nagrody Literackiej Nike 2012 – Markiem Bieńczykiem, autorem m.in. esejów Książka Twarzy i powieści Terminal. Po spotkaniu z pisarzem, na scenie Piwnicy Teatralnej, wystąpi zespół Fonetyka, który po raz pierwszy zagra akustycznie aranżacje utworów Wojaczka, Bursy i Ciechowskiego.

Drugi dzień festiwalu literackiego będzie stał pod znakiem warsztatów rodzinnych, filmowych adaptacji literatury dla dzieci w Kinie KADR oraz spotkań autorskich. O swoich książkach opowie Magdalena Majcher oraz Izabela Michta – autorka bajek edukacyjnych poprowadzi również specjalne warsztaty dla dzieci. W godzinach południowych poznamy zwycięzców konkursu Plac Wolności Poetów, którzy w oryginalny sposób zaprezentują swoją twórczość na wspomnianym Placu Wolności. O godzinie 15.00 będzie można spotkać się z Jakobe Mansztajnem, autorem książki Wiedeński High Life, a półtorej godziny później porozmawiamy z Dariuszem Suską, autorem m.in. książki Cała w piachu. Obaj autorzy przeprowadzą również dyskusję panelową nt. Poezji w przestrzeni współczesnego miasta. Muzycznym zwieńczeniem dnia będzie koncert zespołu Świetliki w Sali Teatralnej PKZ.

W ostatni dzień festiwalu tj. 14 maja będzie możliwość spotkania się z czterema autorami: Sebastianem Frąckiewiczem, Łukaszem Orbitowskim, Wojciechem Kuczokiem oraz Maciejem Sieńczykiem, którzy na koniec dnia podyskutują o Literaturze a kulturze popularnej. Dla rodzin, oprócz kolejnych seansów filmowych, przygotowany zostanie Rosół literacki, czyli literackie konkursy, warsztaty plastyczne oraz czytanie dzieciom. Na sam koniec festiwalu uroczyście odczytamy Miejski wiersz dadaistyczny, stworzony przez przybyłych gości i mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Wydarzeniami towarzyszącymi Festiwalowi Literackiemu Oblicza będą akcje tematyczne oraz dwie wystawy: Henryk Sawka prezentuje z pracami sławnego satyryka i rysownika oraz Dotknął mnie promień z kosmosu, czyli archiwum wyobraźni Macieja Sieńczyka. Wstęp na festiwal jest bezpłatny za wyjątkiem koncertów i seansów filmowych.

Festiwal Literacki Oblicza
Od 12 do 14 maja 2017 roku
Pałac Kultury Zagłębia
Dąbrowa Górnicza

1 komentarz do artykułu “Festiwal Literacki Oblicza w Dąbrowie Górniczej”

  1. Marlena

    Co to jest za festiwal bez udziału pisarzy z Zagłębia? Czy w Zagłębiu nie ma poetów? To oni powinni być gospodarzami festiwalu, a nie Ślązak – antypolski Kuczok. W ten sposób niszczycie kulturę własną Zagłębia. Poczytajcie Topos, Migotania, ilu tam pisarzy i poetów z Zagłebia: Durski, Matusz, Antoniak… Czemu ich nie ma? Kto wymyślił taki program?

Dodaj komentarz