Muzeum Śląskie w Katowicach otrzymało międzynarodowe wyróżnienie

Muzeum Śląskie jako jedyne z Polski zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na Europejskie Muzeum Roku 2017. Uwagę jury zwróciło „zaangażowanie Muzeum w prezentowanie i interpretowanie skomplikowanej historii regionu, odzwierciedlającej sukcesy i straty oraz marzenia i dramaty wielu pokoleń Ślązaków”.

European Museum of the Year Award (źródło: materiały prasowe organizatora)

European Museum of the Year Award (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do nagrody EMYA 2017 nominowano 46 muzeów z 24 państw-członków Rady Europy, w tym aż cztery placówki z Polski. Oprócz Muzeum Śląskiego były to: Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Toruńskiego Piernika Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Otrzymanie samej nominacji w środowisku muzealniczym uznawane jest za znaczące osiągnięcie. Nagroda główna została przyznana Muséed’ethnographie w Genewie.

Na to wyróżnienie Ślązacy czekali ponad 80 lat. Jesteśmy niezwykle dumni z otrzymania wyróżnienia, ponieważ to oznacza, że wartości, którymi się kierujemy w swojej pracy docenia europejskieśrodowisko znakomitych muzealników – powiedziała Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego podczas odbierania wyróżnienia w Zagrzebiu, gdzie odbyła się gala finałowa European Museum of the Year Award.

O nominację do nagrody EMYA (European Museum of the Year Award) mogą się ubiegać muzea, które rozpoczęły działalność bądź przeszły znaczącą modernizację w ciągu ostatnich trzech lat. Konkurs jest realizowany przez Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum), niezależną organizację pozarządową zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii, której celem jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany dobrych praktyk między muzeami w całej Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i realizuje wiele projektów w obszarze kultury. Mając za sobą blisko czterdzieści lat doświadczeń, jest jedną z wiodących europejskich organizacji na rzecz rozwoju muzeów w Europie.

Przyznanie nagród EMYA
6 maja 2017 roku
Europejskie Forum Muzeów
Zagrzeb

Dodaj komentarz