• 2017-05-10

Wydarzenia towarzyszące 14. edycji Millenium Docs Against Gravity

14. edycja Millennium Docs Against Gravity startuje już 12 maja. Festiwal to nie tylko wybór między najlepszymi filmami non-fiction z całego świata, ale też szeroki wachlarz wydarzeń towarzyszących. Podczas wrocławskiej edycji będzie można wziąć udział w debatach, warsztatach tanecznych, wyjątkowych pokazach wirtualnej rzeczywistości czy spotkaniu filmoterapeutycznym.

„Kaseta. Dokumentalna składanka”, reż. Zack Taylor (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kaseta. Dokumentalna składanka”, reż. Zack Taylor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl debat rozpocznie zainspirowana filmem Zacka Taylora Kaseta. Dokumentalna składanka – dyskusja dotycząca starcia współczesnej kultury cyfrowej i przestających mieć w pod jej wpływem rację bytu, a jednak przeżywających nieoczekiwany renesans, nośników analogowych. Kolejna debata: Znajdujemy się w Punkcie krytycznym. Co dalej?!, odbędzie się po pokazie filmu Punkt krytyczny. Energia Od Nowa. Podczas rozmowy podjęty będzie temat smogu i tego dlaczego stanowi zmorę polskich miast i w jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza. Czy nasze codzienne wybory wpływają na klimat?

Ostatnia debata poświęcona będzie dyskusji o bezwarunkowym dochodzie podstawowym, do którego pretekstem stanie się filmie Darmowy lancz Christiana Toda. Z pomysłem wypłaty mieszkańcom bezwarunkowego minimalnego wynagrodzenia eksperymentują Finowie, Holendrzy czy Szwajcarzy. Czy idea gwarantowanego dochodu, niezależnego od statusu zatrudnienia i wykonywanej pracy, ma szanse na powszechne zastosowanie? Czy jest ona spokrewniona z takimi programami pomocy społecznej, jak np. polskie 500+?

Nowością w tegorocznym programie Millennium Docs Against Gravity będzie sekcja Doc Dance, prezentująca znakomite filmy opowiadające o tańcu – niepowtarzalnym sposobie ekspresji, który dla każdego znaczy coś zupełnie innego. Prezentowanym w ramach tej sekcji “roztańczonym” tytułom towarzyszyć będą warsztaty taneczne. Po filmach Bobbi Jene oraz Move! Taniec to życie Aga Rybak i Dorota Kamecka z Festiwalu Cyrkulacje pomogą chętnym odnaleźć sposób na to, by codzienny ruch zamienić się w taniec. Kolejną nowością będzie możliwość obejrzenia filmów dokumentalnych w technologii VR.

14. Millenium Docs Against Gravity
Od 12 do 21 maja 2017 roku
Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz