Symboliczne trofeum artysty

13 maja odbędzie się wernisaż wystawy otwierającej działalność galerii 9/10 w Poznaniu. Inaugurująca wystawa zbiorowa Oficyna SS//17 to projekt, w którego ramach trzydziestu artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki zaprojektowało autorskie szaliki, składające się na spójną kolekcję.

„Oficyna SS/17” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Oficyna SS/17” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W latach 80. szalik stracił swoją neutralną pozycję elementu wyposażenia kibica, stając się symbolem wyznawanej ideologii. Tym samym przeistoczył się w kanał komunikacji – nośnik konceptów – i jako taki przysłonił swoją pierwotną funkcję. Jego aktualna sytuacja koresponduje z McLuhanowską tezą o medium jako samoistnym przekazie. Dlaczego, pytamy, szalik widziany nawet z daleka emanuje negatywnymi emocjami (siła, podział różnica, przynależność)? (…)

Produkowanie szalików z zaprojektowanymi specjalnie na wystawę pracami artystów jest próbą przełamania ich stereotypowej funkcji. Brak odgórnie ustalonych wytycznych sprawia, że artyści będą mówili z pełną dowolnością. Działanie to ma charakter konceptualny: artysta tworzący swój własny szalik zawłaszcza jego medium, zdobywając symboliczne trofeum. W kulturze kibicowskiej bowiem, zabranie/przejęcie szalika przeciwnej drużyny jest znakiem triumfu.

Stworzenie wystawy złożonej z szalików wpisuje się zatem w mechanizm walki. Ale nie o żarty formalny tu chodzi. Wykorzystanie tego medium do działań artystycznych daje okazję do postawienia pytania o pola ekspresji sztuki. Jakie, w czasie post internetowym, mamy jeszcze dostępne ale wciąż nieodkryte kanały? Jak można angażować rzeczywistość do krytycznego mówienia o niej? Czy możliwy jest dyskurs, który nie będzie oddzielony formalnie od rzeczywistości?

Oficyna SS//17
Artyści
: Izabella Gustowska, Raman Tratsiuk, Mikołaj Tkacz, Jianan Qu, Lazarus, Stachu Szumski, Katarzyna Borelowska, Adrian Kolarczyk, Wojciech Didkowski, Kuba Matuszczak, Gosia Bartosik, Dawid Misiorny, Sonia Dubois, Anna Rudak, Noriaki, Maciej Rudzin, Jakub Gliński, Karol Komorowski, Michał Knychaus, Ula Lucińska, Magdalena Hoffa, Maciej Klim, Kasper Lecnim, Irmina Rusicka, Bartosz Zaskórski, Kajetan Łukomski, Marcin Cześciak, Kuba Borkowicz
Od 13 do 26 maja 2017 roku
Galeria 9/10 w Poznaniu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR