Fetysz Fitnessu

Od 11 maja w galerii SiC! we Wrocławiu będzie można zobaczyć wystawę Macieja Kasperskiego dotykającą problematyki dyscyplinowania ciała.

Maciej Kasperski, „Fetysz Fitnessu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Kasperski, „Fetysz Fitnessu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ceramiczne obiekty wrocławskiego artysty przypominają dawne ciężkie, stalowe wyposażenie siłowni. Nie są to jednak hantle, ciężarki i obciążniki oddane w glinie jeden do jeden. Obłe i geometryczne kształty nie przypominają narzędzi użytkowych, są raczej fantazją na ich temat. Lub wręcz fetyszystyczną wizją tego, jak mogłyby rzeźbić ciało, gdyby zostały wykorzystane.

Wystawa Macieja Kasperskiego to refleksja na temat naszych rytuałów, potrzeby kontroli i posiadania obiektów kultu. Tytuł wystawy nawiązuje do świata magii i pradawnych religii, w których mianem fetyszu określano rzeczy takie jak talizmany, amulety. Wierzono, że przedmioty te posiadają niezwykłą siłę i energię, którą można uwolnić przez określone rytuały. W seksuologii natomiast fetyszem określa się uzyskanie satysfakcji dzięki obecności obiektu pobudzającego.

Kasperski prowokuje pytania o współczesną formę czarów, zastanawia się nad sensownością rytuałów, a także przymusu zaprzeczania potrzebom religijnym, które uaktywniają się w innych polach. „W jego narracji człowiek współczesny jest uwikłany w paradoks: im bardziej stara się sterować życiem we wszelkich jego aspektach, tym bardziej potrzebuje przedmiotów kultu, które ową kontrolę mu zagwarantują” – tłumaczy Alicja Klimczak-Dobrzaniecka.

Maciej Kasperski. Fetysz Fitnessu
Kuratorka: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka
Identyfikacja wystawy: Łukasz Paluch
Od 11 maja do 24 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 11 maja 2017 roku, godz. 19.00
galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR