• 2017-05-08

Warszawska Jesień na wiosnę w Krakowie: Sinfonietta i Jerzy Maksymiuk

11 maja w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie odbędzie się nietypowy koncert w ramach bijącego rekordy popularności cyklu Muzyka bez poklasku: Warszawska Jesień na wiosnę w Krakowie. Wydarzenie zainauguruje partnerską współpracę Sinfonietty z Warszawską Jesienią. Gościem specjalnym Sinfonietty będzie tego wieczoru Maestro Jerzy Maksymiuk.

„Muzyka bez poklasku: Warszawska Jesień na wiosnę w Krakowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Muzyka bez poklasku: Warszawska Jesień na wiosnę w Krakowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenie uświetni polska premiera pełnej wersji Epigramów Jerzego Kornowicza – znakomitego polskiego kompozytora, który od roku 2015 pełni funkcję dyrektora Warszawskiej Jesieni. W roli solistów usłyszymy Łukasza Długosza – jednego z najwybitniejszych polskich flecistów, cenionego w kraju i za granicą artystę od lat związanego z Warszawską Jesienią – oraz Agatę Kielar-Długosz, świetną instrumentalistkę znaną m.in. za sprawą występów z Bayerisches Symphonieorchester München.

Niecodzienny antrakt do muzyki koncertowej stanowić będą dwie kompozycje na fortepian solo autorstwa legendy polskiej awangardy muzycznej – i zarazem Warszawskiej Jesieni: Zygmunta Krauzego. Będzie można usłyszeć m.in. kultowy już utwór Stone Music, którego wykonanie zakłada użycie spreparowanego fortepianu, specjalnie wyważonych kamieni oraz… metalowych prętów. Pianista Piotr Banasik zmierzy się ponadto z inną eksperymentalną kompozycją Krauzego: utworem Gloves Music, stanowiącym przewrotne nawiązanie do konwencji teatralnej gry zakładającym występ solisty w… białych rękawiczkach.

Przewodnikiem krakowskich słuchaczy po fascynującym i pełnym muzycznych niespodzianek uniwersum Warszawskiej Jesieni będzie Maestro Jerzy Maksymiuk – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, uznany kompozytor i niestrudzony propagator muzyki współczesnej, od dziesiątek lat blisko związany ze słynnym warszawskim festiwalem. Podzieli się on z publicznością osobistymi wspomnieniami i anegdotami związanymi z bogatą i pełną barwnych zawirowań historią Warszawskiej Jesieni. Maestro Maksymiuk wystąpi w MOCAKu nie tylko w roli dyrygenta i „koryfeusza” wyjątkowej, krakowsko-warszawskiej muzycznej odysei, ale również – kompozytora. Sinfonietta Cracovia wykona jego dwa utwory: dedykowaną Hannie Czace, warszawskiej harcerce i łączniczce Armii Krajowej kompozycję Vers per archi oraz ujmujące Preludia.

Program:

  • Henryk Mikołaj Górecki – Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał op. 84
  • Tomasz Sikorski – Struny w Ziemi
  • Zygmunt Krauze – Stone Music
  • Zygmunt Krauze – Gloves Music
  • Eugeniusz Knapik – Wyspy
  • Jerzy Kornowicz – Epigramy
  • Jerzy Maksymiuk – Vers per archi
  • Jerzy Maksymiuk – Preludia

Muzyka bez poklasku: Warszawska Jesień na wiosnę w Krakowie
11 maja 2017 roku, godz. 19.30
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
Kraków, ul. Lipowa 4

Dodaj komentarz