Materiały z Archiwum Artystów z Kolekcji MOCAK-u

Archiwum Artystów z Kolekcji MOCAK-u, będące częścią Archiwum MOCAK-u, to cenne źródło informacji o polskiej i zagranicznej sztuce współczesnej. Zbiór, zainicjowany przez Marię Annę Potocką w latach 70. w związku z działalnością Galerii Pi, Galerii Potocka oraz Muzeum Artystów, jest sukcesywnie uzupełniany.

Ben Patterson, „Co to jest Fluxus? To jest Fluxus”, 2001, latawiec z performansu, Archiwum MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ben Patterson, „Co to jest Fluxus? To jest Fluxus”, 2001, latawiec z performansu, Archiwum MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inauguracja Archiwum MOCAK-u w nowo oddanej przestrzeni oznacza udostępnienie setek materiałów źródłowych, wśród których znajdują się fotografie, filmy, książki artystyczne, korespondencja, autorskie notatki, rysunki, projekty oraz pozostałości po akcjach i wystawach. Często są to jedyne materiały dokumentujące dane działanie artystyczne.

Wystawa inicjuje serię ekspozycji popularyzujących zbiory Archiwum MOCAK-u. Prezentowane na niej obiekty stanowią świadectwo procesów twórczych i efemerycznych działań performatywnych. Unikalne archiwalia dokumentują publiczne akcje, projekty artystyczne, ekspozycje z lat 1973–2004. Niepozorne przedmioty (np. latawiec, stalowa kula, drut) dopiero w zestawieniu z materiałem fotograficznym i opisami przywołują konkretne performansy i wystawy.

Twórca i ślad. Materiały z Archiwum Artystów z Kolekcji MOCAK-u
Artyści: Jerzy Bereś, John Blake, Oskar Dawicki, Jerzy Kałucki, Milan Knížák, Rolf Langebartels, Ben Patterson, Zbigniew Warpechowski, Jacek Zachodny
Kurator: Martyna Sobczyk
Współpraca: Katarzyna Wincenciak
Od 28 kwietnia do 17 września 2017 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Dodaj komentarz