Podwójny wernisaż w Zachęcie

8 maja w Zachęcie odbędzie się otwarcie dwóch wystaw: Poza zasadą przyjemności. Afektywne operacje przygotowaną przez Marię Brewińską oraz Jarosław Kozakiewicz. Zawrót głowy, której kuratorem jest David Crowley.

Piotr Pavlensky, „Szew”,  2012, przed Soborem kazańskim w Petersburgu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Pavlensky, „Szew”, 2012, przed Soborem kazańskim w Petersburgu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Poza zasadą przyjemności. Afektywne operacje  przyjmuje za punkt wyjścia popularną w humanistyce kategorię afektów, które organizują jej przestrzeń emocjonalną. Afekt rozumiany jest tu jako automatyczna reakcja ciała na bodźce odbierane z otoczenia bądź zmiany zachodzące w ciele. Reakcje te, przyjemne bądź przykre, zachodzą poza świadomością i sferą rozumową, niepoddawane od razu refleksji poznawczej.

Artyści: Marina Abramović, Kader Attia, Monica Bonvicini, Berlinde de Bruyckere, Douglas Gordon, Aneta Grzeszykowska, Mona Hatoum, Jesse Kanda, Teresa Margolles, Petr Pavlensky, Aleksandra Ska, Taryn Simon, Andreas Sterzing, Mircea Suciu, Roman Stańczak, David Wojnarowicz, Artur Żmijewski

Jarosław Kozakiewicz, „Flirt”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Kozakiewicz, „Flirt”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Kozakiewicz jest artystą, którego dzieła sytuują się na pograniczu rzeźby, nauki i architektury. Od prawie trzech dekad w centrum jego praktyki artystycznej znajduje się nieodmiennie ludzkie ciało. W rzeźbach, działaniach typu environment, schematach architektonicznych i projektach kształtowania krajobrazu realizowanych w Polsce i Europie, Kozakiewicz łączy je z otaczającym światem.

Poza zasadą przyjemności. Afektywne operacje
Od 9 maja do 2 lipca 2017 roku
Jarosław Kozakiewicz. Zawrót głowy
Od 9 maja do 6 sierpnia 2017 roku
Wernisaż wystaw: 8 maja 2017 roku, godz. 19.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz