• 2017-05-06

Kino, człowiek Orientu, marzenia i rzeczywistość

Od 8 do 10 maja zostanie zaprezentowanych 25 krótkometrażowych filmów niezależnych reżyserów irańskich, do tej pory nie pokazywanych w Polsce. Stowarzyszenie EKSIT, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży i Kawiarnia Literacka BOOK BOOK w Krakowie zapraszają po raz jedenasty na interdyscyplinarne przedsięwzięcie łączące filozofię i film.

XI Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego (źródło: materiały prasowe organizatora)

XI Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gościem XI Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego będzie Ashkan Ahmadi, reżyser, operator, producent i montażysta oraz kurator. Spotkanie z reżyserem tych pokazów poprowadzi Artur Zaborski. Tegoroczna edycja podzielona została na 3 bloki tematyczne: Jedno społeczeństwo – wiele spojrzeń, Kurdyjska perspektywa w kinie, Dwie wizje człowieka Orientu.

Wydarzenie przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujących odważne i autorskie myślenie o świecie. To też przede wszystkim idealna przestrzeń do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka.

U podstaw myślenia organizatorów o kinie znajduje się przeświadczenie, że kino filozoficzne wyrasta z tych samych przesłanek, co myślenie filozoficzne: zdziwienia, wątpienia, cierpienia. Czerpie z tych samych pytań, szuka odpowiedzi. Jest to również myślenie o kinie jako medium odsłaniającym jakąś tajemnicę człowieka w relacji do innego człowieka, do samego siebie, do rzeczywistości, w której egzystuje i która go przekracza.

XI Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego 
Kino, człowiek Orientu, marzenia i rzeczywistość
Od 8 do 10 maja 2017 roku
Kawiarnia Literacka w Krakowie

Dodaj komentarz