• 2017-05-06

Trwa Festiwal Perspektywy 2017

Zespół Teatru Chorea oraz Tomasz Rodowicz zapraszają na Festiwal Perspektywy 2017: Teatr – Awangarda w działaniu, który jest realizowany między kwietniem a listopadem 2017 roku w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi.

Studium Teatralne, „Deadline”. Festiwal Perspektywy 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Studium Teatralne, „Deadline”. Festiwal Perspektywy 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas pięciu weekendowych cykli zaprezentowane zostanie dziesięć różnorodnych spektakli, sześć sesji warsztatowych prowadzonych przez zaproszonych artystów oraz spotkania i dyskusje z twórcami i teatrologami. Festiwal Perspektywy 2017 to dwie premiery, a pozostałe spektakle to produkcje z 2015 i 2016 roku, które będą pokazywane w Łodzi po raz pierwszy.

Najbliższa edycja odbędzie się w weekend 13–14 maja. W sobotę artyści Teatru Cinema z Michałowic oraz AKHE Engineering Theatre z Petersburga wystąpią w spektaklu pt. Nicea 14 lipca 2016. Spektakl powstał w odpowiedzi na absurdalny atak terrorystyczny 14 lipca 2016 roku w Nicei. To manifest bezradności. Hospitalizacja gniewu.

Dorobek obu teatrów jest bardzo różnorodny. Ich artyści znani są z interdyscyplinarnej działalności. Teatr Cinema łączy w sobie stylistykę teatru dramatycznego, muzycznego oraz teatru tańca. Mają za sobą współpracę z teatrami z całego świata m.in. z Japonii ,Izraela i Niemiec.

Teatr AKHE to prawdziwa mieszanka wybuchowa – połączenie happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Ze względu na nowatorskie podejście do przestrzeni teatralnej i doświadczenia członków grupy w zakresie sztuk plastycznych, Teatr Akhe nazywany jest teatrem optycznym albo rosyjskim teatrem inżynieryjnym. Artyści traktują przestrzeń jako jeden z głównych elementów przedstawienia.

13 maja odbędą się również warsztaty teatralne pt. Wspólna przestrzeń naszych uczuć, które poprowadzi założyciel i dyrektor Studium Teatralnego, współpracownik Jerzego Grotowskiego – Piotr Borowski.

W niedzielę 14 maja odbędzie się spektakl Studium Teatralnego z Warszawy pt. Deadline. Trzy akty, trzy historie, trzy części. Spektakl w języku angielskim z napisami.

Sztuka przedstawia historię dwóch osób w różnych czasach: obecnym, przyszłym i takim zawieszonym, jakby bez czasu. To opowieść o chęci przetrwania za wszelką cenę, o konsekwencjach naszych działań ,które w przyszłości mogą doprowadzić do całkowitej redefinicji pojęcia człowieczeństwa. Gorzka utopia, zmuszająca do odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest miłość?

Festiwal Perspektywy 2017: Teatr – Awangarda w działaniu
Od kwietnia do listopada 2017 roku
Najbliższe spektakle: 13 i 14 maja 2017 roku, godz. 19.00
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
Teatr Chorea w Łodzi

Dodaj komentarz