• 2017-05-06

Szczerze o aborcji

Anne Zohra Berrached, jedna z najbardziej obiecujących niemieckich reżyserek, mierzy się z dramatem matki stojącej przed dylematem aborcji. Podczas zeszłorocznego Berlinale film otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Niemieckich Kin Artystycznych.

„24 tygodnie”, reż. Anne Zohra Berrached (źródło: materiały prasowe organizatora)

„24 tygodnie”, reż. Anne Zohra Berrached (źródło: materiały prasowe organizatora)

Astrid (Julia Jentsch) jest komediantką. Prowadzi popularny telewizyjny show, a jej mąż Markus (Bjarne Mädel) jest jej menedżerem. Wiodą szczęśliwe życie zarówno w świetle jupiterów, jak i poza nim. Mają piękny dom, śliczną 9-letnią córkę i drugie dziecko w drodze.

Sielankę burzy wiadomość od ginekologa: płód ma zespół Downa i poważną wadę serca. Po pierwszym szoku para optymistycznie postanawia zmierzyć się z problemem. Odwiedzają szkołę dla osób z zespołem Downa, próbują możliwie najlepiej oswoić się z tematem. Z czasem jednak okazuje się, że Astrid sama będzie musiała podjąć trudną decyzję co do przyszłości nienarodzonego dziecka, swojej rodziny i kariery.

Anne Zohra Berrached – urodziła się 31 lipca 1982 roku w niemieckim Erfurcie. Jej ojciec jest Algierczykiem. Ukończyła pedagogikę. Przez dwa lata pracowała jako nauczycielka w Londynie, potem pomieszkiwała w Kamerunie i Hiszpanii. Gdy wróciła do Niemiec, przeniosła się z rodzinnej miejscowości do Berlina, gdzie zainteresowała się filmem. Pełnometrażowy debiut fabularny Dwie matki (2013), historia lesbijskiego małżeństwa, przyniósł jej wyróżnienie specjalne DIALOGUE en Perspective na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. Drugi film, 24 tygodnie, pokazała już w konkursie głównym niemieckiego festiwalu.

24 tygodnie, reż. Anne Zohra Berrached
Premiera: 19 maja 2017 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz