• 2017-05-05

Uczeń – jak niebezpieczny może być fanatyzm religijny

12 maja do polskich kin wchodzi Uczeń, film pokazujący jakie skutki może mieć religijny fanatyzm. Film otrzymał Grad Prix podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich – Sputnik w Warszawie.

„Uczeń”, reż. Kirill Serebrennikov (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Uczeń”, reż. Kirill Serebrennikov (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Światem zawładnęły moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater, nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić.

Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe’a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.

Uczeń, reż. Kirill Serebrennikov
Premiera: 12 maja 2017 roku
Art House

Dodaj komentarz