• 2017-05-05

Odczytywanie fotografii

Odczytywanie to wystawa fotografii nieznanego autorstwa z kolekcji negatywów, którą Kamil Myszkowski, kurator wystawy, kupił w 2013 roku na Giełdzie Staroci w Dąbrowie Górniczej.

„Odczytywanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Odczytywanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brak znajomości historii zbioru negatywów nie uniemożliwia odczytywania możliwych znaczeń i kontekstów poszczególnych fotografii. Z ich analizy wynika, że zostały wykonane około roku 1967, przedstawiają w większości Gliwice.

To, co chcemy pokazać za sprawą wystawy, jest wynikiem przemyśleń po tym, jak znalezione negatywy wkradły się w nasze życie i zainspirowały do poszukiwań oraz szerszego myślenia o nich. Prezentowane cykle to przykładowe, możliwe wariacje na temat tych fotografii. Znamy fragmenty tej historii, ale nie znamy jej rodowodu, nie wiemy jaka była intencja dzięki której fotografie zaistniały. To pozwala postrzegać negatywy z jednej strony jako przedmiot czysty i wolny, z drugiej narażony na wszelkie dowolne interpretacje. Jak go przed nimi uchronić i czy w ogóle to robić? Kto ma do tego prawo? – mówią organizatorzy.

Wystawa jednak nie jest wyłącznie prezentacją ciekawej kolekcji fotograficznej, ale przede wszystkim punktem wyjścia do dyskusji nad samym ruchem fotoamatorskim. Ekspozycja i towarzyszące jej wydarzenia są także kolejnym etapem poszukiwań anonimowego autora. Odbiorcy wystawy są niejako zaproszeni do owej gry Odczytywania mogą zanurzyć się w proponowaną narrację albo spróbować snuć własne wątki tej tajemniczej opowieści.

Odczytywanie
Kurator wystawy: Kamil Myszkowski
Organizatorzy: Miejski Dom Kultury Koszutka filia Dąb oraz Fundacja dla Filmu i Fotografii
Od 5 do 31 maja 2017 roku
Miejski Dom Kultury Koszutka, filia Dąb w Katowicach

Dodaj komentarz