• 2017-05-04

X Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi. Historie osobiste

10. jubileuszowa edycja Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi odbędzie się w dniach od 18 do 28 maja w Poznaniu.

X Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi. Historie osobiste (źródło: materiały prasowe)

X Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi. Historie osobiste (źródło: materiały prasowe)

Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi, od 2014 roku, dedykowane są przede wszystkim polskiemu teatrowi i sztuce. Ramą dla tegorocznej, jubileuszowej edycji Bliskich Nieznajomych, będą doświadczenia jednostkowe. Program wyznaczą przede wszystkim historie osobiste: rodzinne, biograficzne, czasami intymne. Oparte na prawdziwych zdarzeniach, często jednak przetworzone przez niekompletne archiwa, niedoskonałą pamięć, czas i emocje.

W programie pojawią się osobiste historie opowiedziane przez samych artystów. Reżyser Michał Borczuch i aktor Krzysztof Zarzecki stworzyli poruszające przedstawienie inspirowane postaciami ich matek, które zmarły na raka (Wszystko o mojej matce). Pisarka Małgorzata Halber, w spektaklu wyreżyserowanym przez tegoroczną laureatkę Paszportu „Polityki” Annę Smolar, opowie o walce z choroba alkoholową (Najgorszy człowiek na świecie). Kolejnym nurtem będą przedstawienia oparte na biografiach mało znanych postaci historycznych – działaczki rewolucji francuskiej Théroigne de Méricourt (Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy) i pierwszej w Polsce kobiety spalonej na stosie (Pieśni Czarownic) – drugi ze spektakli jest przygotowywany kolektywnie, m.in. przez Ewę i Zbigniewa Łowżyłów (w ramach koprodukcji z Fundacją Inspirator) oraz Michała Buszewicza. Premiera spektaklu otworzy jubileuszowe Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi.

Będzie można także zobaczyć profesjonalne spektakle z udziałem nie-aktorów. Pierwszym z nich będzie przedstawienie Wojtka Ziemilskiego (Jeden gest), w którym wystąpią ludzie głusi, by opowiedzieć o swojej codzienności, doświadczeniach, ale przede wszystkim o języku, którym się komunikują, przekazując wiedzę, emocje i kulturę. Drugi ze spektakli (Piłkarze) zrealizowała Małgorzata Wdowik – do udziału w nim zaprosiła m. in. dwóch piłkarzy ligowych, którzy na scenie wykonują choreografię inspirowaną elementami gry piłkarskiej oraz gestami piłkarzy z boiska.

W dniu zakończenia festiwalu zaprezentujemy przedstawienie, które znajduje się poza tematycznym nurtem głównym, jednak stanowi ważny komentarz do niego. Będzie to Wróg ludu w reżyserii Jana Klaty (przedstawienie tłumaczone na język migowy) – na podstawie dramatu Henryka Ibsena – spektakl, który przejmująco unaocznia dramat pomiędzy jednostką a wspólnotą. Każda historia jednostkowa, fikcyjna lub biograficzna, przenosi nas bowiem w szerszy wymiar rzeczywistości: pozwala przyjrzeć się sobie nawzajem, by lepiej zrozumieć mechanizmy społeczne i nasze funkcjonowanie we wspólnocie – historycznej, kulturowej, narodowej, terytorialnej.

X Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi. Historie osobiste
Od 18 do 28 maja 2017 roku
Teatr Polski w Poznaniu

Dodaj komentarz