Liliana Hermetz mierzy się z cielesnością

Czy w obecnych czasach możliwa jest pełna akceptacja własnego ciała? Czy przyjemność z własnej cielesności zarezerwowana jest dla pięknych i młodych? Co z ciałami ułomnymi, niedoskonałymi, starzejącymi się, które nasza kultura skazuje na niebyt? Liliana Hermetz, laureatka Nagrody Conrada 2015, w nowej książce pt. Costello. Przebudzenie próbuje się zmierzyć z cielesnością.

Liliana Hermetz, „Costello. Przebudzenie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Liliana Hermetz, „Costello. Przebudzenie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Elizabeth Costello, postać wykreowana przez J.M. Coetzeego, jest znaną pisarką. Do tej pory w swoich wykładach, wygłaszanych w uniwersyteckich aulach i podczas spotkań autorskich, koncentrowała się na prawach uciskanych mniejszości, słowa służyły jej do stawania w obronie Innego. Żarliwie walczyła również z zabijaniem zwierząt.

Teraz, gdy odbywa serię spotkań w Europie, odkrywa zupełnie nowy rys swojej osobowości. Zaczyna na nowo doświadczać własnej cielesności, emanuje erotyzmem, zaraża nim. Prowokuje i buntuje się przeciwko ograniczeniom, jakie w tej sferze narzuca ludziom kultura, religia, jak również język, zazwyczaj giętki i bogaty, lecz tak ubogi w opisywaniu ludzkiej seksualności.

Liliana Hermetz – kulturoznawczyni, teatrolożka. Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS i Nowego Teatru w Warszawie. Pracowała jako animatorka kultury, dziennikarka, tzw. osoba zmywająca, tłumaczka, dyrektorka. Ma męża i nastoletnią córkę. Zadebiutowała powieścią Alicyjka (2014), za którą otrzymała Nagrodę Conrada 2015.

Liliana Hermetz, Costello. Przebudzenie
Premiera: 10 maja 2017 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz