Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA po raz pierwszy za granicą

W Regionalnej Galerii w Igławie w Czechach Galeria Bielska BWA prezentuje wystawę 81 prac 52 artystów z galeryjnych zbiorów sztuki współczesnej. To pierwszy pokaz kolekcji sztuki bielskiej galerii poza Polską. Ekspozycję zatytułowano Po drugiej stronie (lustra) / Na druhé straně (zrcadla) / Through the Looking-Glass.

Artur Przebindowski, „Megalopolis XXVI”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Przebindowski, „Megalopolis XXVI”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa skupia się na malarstwie po 2000 roku. Galeria w Bielsku-Białej znana jest z promowania tego nurtu sztuki, przede wszystkim za sprawą ogólnopolskiego Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

 

Kilka wybranych do wystawy wątków rozwija główny temat, który z jednej strony nawiązuje do powieści Lewisa Carrolla Po drugiej stronie lustra i jej surrealistycznych odniesień, a z drugiej, do symboliki lustra jako portretu czy autoportretu. Jednocześnie prezentacja sztuki stworzonej przez artystów jednego kraju w sąsiednim kraju może być spojrzeniem na drugą stronę, próbą zrozumienia i poznania spraw, którymi zajmują się młodzi zwykle ludzie.

Autorzy prezentowanych prac to w większości pokolenie urodzone w latach 70., 80. i 90. XX wieku. Prezentowane obrazy odnoszą się do takich problemów, jak ciało, uczucie, płeć, rytuał, twórczość, konsumpcja, transcendencja, wszechświat. Większość z nich to prace figuratywne, wielobarwne, ale wśród nich spotkać można dzieła abstrakcyjne. Wśród kilkudziesięciu obrazów pojawia się wideoinstalacja Sławomira Rumiaka, stanowiąca kontrapunkt dla tradycyjnych technik olejnych na płótnie – mówi Agata Smalcerz, kurator wystawy i dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Po drugiej stronie (lustra)
Pokaz Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA po raz pierwszy za granicą
Od 27 kwietnia do 11 czerwca 2017 roku
Regionalna Galeria w Igławie w Czechach

Dodaj komentarz