• 2017-05-02

Sztuka na sztandary

Kolonia Artystów w Gdańsku zaprasza na wystawę Martyny Jastrzębskiej, na której artystka prezentuje instalację Klechda na 2017.

Martyna Jastrzębska, „Klechda na 2017” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Jastrzębska, „Klechda na 2017” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komentarz autorski: W instalacji Klechda na 2017 używam fragmentów wspomnień z mojego dzieciństwa, pracuję z miejscem, w którym dorastałam, przywołuję pierwszy obiekt dyscypliny i deklaracji – szkolny sztandar. Posługuję się zdeformowanymi elementami symboliki polskich nacjonalistów – w próbie rozliczenia się ze zjawiskami obecnymi w otaczającej mnie rzeczywistości. Mój kraj oblepia brunatna maź, obserwuję konstruowanie post-prawdy historycznej, na którą się nie godzę. Moje działanie w założeniu jest subtelne, ascetyczne. Bo to jest prosta klechda.

Martyna Jastrzębska (1987) – mieszka w Gdyni. Pracuje z różnymi materiałami, tworząc eksperymentalne hybrydy jak bitu-mix: tworzywo całkowicie autorskie, oparte na masach bitumicznych i mieszankach klejowych. Prace z cyklu voodoo time (2012), czy dyplomowa instalacja (ASP Gdańsk) Once Upon a Time (2013) składają się z obiektów stworzonych wyłącznie tą techniką. Interesuje ją naśladownictwo organiczności i szukanie nowych kontekstów dla znanych, codziennych przedmiotów, złudzenie niesprecyzowanej materii. Obecnie kontynuuje pracę nad zagadnieniem deformacji pamięci: R 41.3 – to oznaczenie w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych określające „inne rodzaje amnezji”.

Martyna Jastrzębska. Klechda na 2017
Od 22 kwietnia do 14 maja 2017 roku
Kolonia Artystów w Gdańsku

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR