Maj ostatnim miesiącem cyklu Szczęśliwej podróży

Maj to ostatni miesiąc cyklu Szczęśliwej podróży organizowanego przez Goethe-Institut w Warszawie. Cykl przedstawia szerokie spektrum zagadnień związanych z podróżą i prezentuje wydarzenia z dziedziny literatury, filmu, muzyki, fotografii, edukacji i języków obcych.

Koncert Ensemble FisFüz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert Ensemble FisFüz (źródło: materiały prasowe organizatora)

W maju odbędzie się spotkanie z Anną Konik, której wystawę retrospektywną pokazało Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na przełomie 2015/16 roku. Artystka, tworząca w ciągłej podróży, przedstawi fragmenty swoich prac wideo i opowie o perspektywach artystyczno-badawczych swojej twórczości, o doświadczaniu relacji, przestrzeni, języka, historii. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Bojarska, badaczka literatury, krytyczka i tłumaczka.

Film Awaria (reż. P. Scheffner) poświęcony jest tematyce uchodźstwa. 14 września 2012 roku o godz. 14:56 statek wycieczkowy Adventure of the Seas zgłasza hiszpańskiej służbie ratownictwa morskiego zlokalizowanie uszkodzonej łodzi z trzynastoma osobami na pokładzie. Krótki film o tym wydarzeniu umieszczony w serwisie YouTube stał się inspiracją dla pełnometrażowego dokumentu, w którym jak w lustrze odbijają się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość uchodźców na Morzu Śródziemnym. Wprowadzenie do Awarii wygłosi Maciej Nowicki, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.

Cykl Szczęśliwej podróży zakończy koncert niemiecko-tureckiego zespołu FisFüz. Grupa wypracowała wlasne, niepowtarzalne brzmienie, na które składają się oud, klarnet i perkusja. Swoje inspiracje muzyczne czerpie z trzech tysięcy lat historii kultury obszaru basenu Morza Śródziemnego i łączy je z jazzującymi improwizacjami.

Program wydarzeń majowych:

  • 12 maja, godz. 18:00, Spotkania z historią: ludzie, doświadczenia, miejsca. Rozmowa z Anną Konik
  • 13 maja, godz. 18:00, Pokaz filmu Awaria
  • 26 maja, godz. 20:00, Koncert Ensemble FisFüz – muzyka świata i oriental jazz

Więcej na temat cyklu Szczęśliwej podróży  w serwisie Wydarzenia.o.pl.

Szczęśliwej podróży
Od 17 lutego do 26 maja 2017 roku
Goethe-Institut w Warszawie

Dodaj komentarz