• 2017-05-02

Piękny drań z Andrew Scottem

Prześladowany w szkole outsider i najlepszy zawodnik rugby są zmuszeni zamieszkać razem w pokoju w internacie. Kiedy wydaje się, że nie dojdą do porozumienia, nauczyciel angielskiego (Andrew Scott) daje im zadanie, które zmusza ich do współpracy.

„Piękny drań”, reż. John Butler (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Piękny drań”, reż. John Butler (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piękny drań to szkolny dramat, który wpisuje się tradycję takich filmów jak Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Nie jest to jednak obraz bazujący na nostalgii. To całkiem współczesna historia o akceptowaniu własnej tożsamości – taka, w której dorośli również uczą się czegoś od młodszych. Najważniejsza lekcja? Nie zawsze trzeba być po jednej ze stron – czasami być sobą oznacza być wszystkim po trochu.

Reżyserzy, którzy ekranizują własne scenariusze często są zaabsorbowani ideą lub tematem, które stale powracają w ich twórczości. Moją obsesją wydaje się być to, co to naprawdę znaczy być mężczyzną. Mój debiut – The Stag – był pytaniem o męskość, a Piękny Drań to film, w którym zastanawiam się jaka korzyść kryje się w podziale na sztywne, binarne definicje – takie jak męskość/kobiecość, homo/hetero, siła/słabość, młodość/starość, nauczyciel/uczeń – mówi reżyser, John Butler.

Piękny drań, reż. John Butler
Premiera: 12 maja 2017 roku
Tongariro Releasing

Dodaj komentarz