Nowa powieść Jaume Cabre

Wydawnictwo Marginesy opublikuje 10 maja nową powieść Jaume Cabre pt. Agonia dźwięków.

Jaume Cabre, „Agonia dźwięków” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jaume Cabre, „Agonia dźwięków” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Początek XX wieku. Na końcu świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dogorywa w ciszy zapomniany przez Boga, ludzi i monsiniora Maurycego, biskupa diecezji Feixes, warowny klasztor La Ràpita, siedziba mniszek klauzurowych. Przewodzi im wielebna matka Dorotea, kobieta surowa i pozbawiona poczucia humoru.

Brat Junoy, utalentowany muzyk, zostaje tam zesłany w charakterze spowiednika. Pozbawiony dostępu do instrumentów franciszkanin dzięki sile wyobraźni nieustannie przenosi się do abstrakcyjnego raju muzyki, oazy swojej samotności. W imię zdrowego rozsądku prowadzi także ambicjonalną wojnę ze zgorzkniałą matką przełożoną, niespełnioną poetką. Brat Junoy jest zdania, że „umartwianie się nie przybliża nikogo do Boga, a niedożywienie wywołuje halucynacje”.

Po proteście przeciw surowej karze nałożonej na dwie nowicjuszki – z których jedna umiera, druga zaś opuszcza klasztor – popada w ostry konflikt z przełożoną zakonu, trafia do aresztu i staje przed sądem diecezjalnym oskarżony o herezję, nadużycia i samowolę. Rozpoczyna się proces, podczas którego wszystko zdaje się przemawiać przeciw bratu Junoyowi… W świecie, który nie podziela jego pasji, pada ofiarą nietolerancji.

Jaume Cabre, Agonia dźwięków
10 maja 2017 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz