Dali kontra Warhol

Unikatowa wystawa Dali kontra Warhol to ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji. Część eksponatów zostanie po raz pierwszy zaprezentowana szerokiej publiczności. Wystawę można oglądać od 22 kwietnia do 7 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Andy Warhol, okładka „Time” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andy Warhol, okładka „Time” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Dali kontra Warhol – sztuka, muzyka, film pokazuje artystów wyrastających z ram swoich czasów. Zestawia dwie wybitne indywidualności XX wieku działające w wielkim obszarze sztuki, poczynając od malarstwa po film i podniesiony na piedestał design. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Sukces mierzyli w pieniądzach. Dali zyskał przezwisko Avida Dollars (Chciwy Dolarów), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, lepiej powiesić na ścianie banknoty.

Widzowie przekraczają próg wystawy wchodząc przez symboliczną bramę z wirującymi banknotami, przechodzą do kolejnych pomieszczeń i bram, Bramy Marylin Monroe, Sali Pop Kina nawiązującej do ikonicznych filmów Salvadora i Andy’ego. Na wystawie są też oryginalne grafiki, rzeźby, zaprojektowane okładki płyt. Na zmysł węchu działa Świątynia Zapachu Salvadora Dalego.

Miłośnicy rękodzieła pod okiem sitodrukarza mogą przygotować własną koszulkę z nadrukiem w specjalnie stworzonym warsztacie sitodruku. Obowiązkowym punktem programu są rzędy popiersi z perukami Warhola i wąsami Dalego. Na wystawie znajduje się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola, legendarnego nowojorskiego atelier artysty, gdzie nie tylko pracował, ale i spędzał czas z bohemą nowojorską.

Dali kontra Warhol – sztuka, muzyka, film
Producent i organizator wystawy: Art Production DAT
Od 22 kwietnia do 7 października 2017 roku
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Dodaj komentarz