Historia o pewnych historiach

1 maja w Galerii Labirynt odbędzie się otwarcie wystawy Historia o pewnych historiach. Wystawa powstała do przestrzeni nieczynnego muzeum historii kombinatu papierniczo-celulozowego w Ponince (Ukraina).

„Historia o pewnych historiach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Historia o pewnych historiach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy było to właściwe miejsce, by mówić o historii przywłaszczonej, a następnie unicestwionej? Odnoszące się do przeszłości prace artystów uczestniczących w wystawie zostały umieszczone wśród eksponatów, będących dokumentami historii prowincjonalnego miasteczka. Historii zatrzymanej – muzeum od dawna jest zamknięte, relacjonuje rzeczywistość sprzed wielu lat. Sama narracja jest już bardzo archaiczna i należy do przeszłości.

Przeniesienie wystawy z miejsca z wielowarstwową historią do neutralnej przestrzeni wystawienniczej, zlokalizowanej w centrum handlowym, jest ryzykownym eksperymentem. Czy historie pozbawione historycznego kontekstu nie stracą części swego znaczenia?

Historia o pewnych historiach
Artyści: Oleksandr Burlaka, Hubert Czerepok, Szuper Gallery, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Volodymyr Kostyrko, Lada Nakonechna, Andriy Raczynskyi i Daniil Revkovskyi, Anastasiia Rudnieva, Natasha Shevchenko, Kostyantyn Smolyaninov, Ewa Zarzycka
Kurator: Yaroslav Futymskyi
Od 1 do 28 maja 2017 roku
Otwarcie: 1 maja 2017 roku, godz. 17.00
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz