Podróże w niedaleką przeszłość

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Bank Pekao SA zapraszają na wystawę Anny Orłowskiej z cyklu Bank Pekao Project Room.

Anna Orłowska, „Sunday Night Drama” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Orłowska, „Sunday Night Drama” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przeszłość, zwłaszcza ta wyśniona, zapożyczona – i nieprzeżyta – wydaje się jednym z tych schronień. W jej stronę pcha benjaminowski sentyment, który traktować można jako rodzaj ucieczki od skomplikowanej rzeczywistości. Jednym z przykładów takiej podróży jest fascynacja przedwojennym stylem życia klas uprzywilejowanych.

Narasta ona od połowy XX wieku wraz z modą na wycieczki do brytyjskich wiejskich rezydencji i popularnością literatury skupionej na obyczajach z epoki, seriali kostiumowych czy filmów w stylu Gosford Park, wreszcie restauracją polskich zamków, takich jak Pszczyna, Łańcut czy Moszna. Wszędzie tam pojawia się potrzeba wejrzenia w niedaleką przeszłość, której obraz jest spełnieniem obietnic o „starych, dobrych czasach”, w których zasady były proste i przestrzegane, hierarchia władzy niezmienna, a otoczenie piękne i wysublimowane. Anna Orłowska poprzez wystawę Sunday Night Drama sama przyznaje się do uprawiania takich ucieczek i próbuje poddać je delikatnej dekonstrukcji.

Anna Orłowska (ur. 1986) ukończyła studia magisterskie na wydziale fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi (2011) oraz studia licencjackie w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie w Czechach (2013). W 2013 została stypendystką programu PhotoGlobal organizowanego przez School of Visual Arts w Nowym Jorku. Jest również laureatką nagrody przyznanej podczas International Festival of Fashion and Photography w Hyères. W 2017 otrzymała w Higashikawie nagrodę The Overseas Photographer.

Anna Orłowska. Sunday Night Drama
Kurator: Jakub Śwircz
Od 27 kwietnia do 28 maja 2017 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR