• 2017-04-28

Nieludzkie portrety

29 kwietnia w Galerii Pauza w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Bogumiła o przewrotnym tytule inHUMAN.

Paweł Bogumił, „InHUMAN” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Bogumił, „InHUMAN” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl czarno-białych portretów inHUMAN autorstwa Pawła Bogumiła to nie tylko prezentacja całej gamy niezwykłych emocji i postaw społecznych ukazywanych przez małpy człekokształtne, ale także refleksja nad ich człowieczeństwem i granicą pomiędzy światem ludzi i zwierząt. Przyczynkiem do powstałego w roku 2014 cyklu była przypadkowa wizyta fotografa w berlińskim ogrodzie zoologicznym.

Odwiedzając ponad piętnaście ogrodów zoologicznych w Europie fotograf udokumentował poszczególne grymasy, gesty i emocje małp człekokształtnych – gniew, wrogość, strach, znudzenie, radość, a także te niejednoznaczne jak duma zmieszana z nostalgią, które wydawać by się mogły zarezerwowane jedynie dla ludzi.

Na zaprezentowaną w Galerii Pauza ekspozycję składa się dwadzieścia siedem wyselekcjonowanych z cyklu inHUMAN fotografii. By stworzyć tę wyjątkową serię czarno-białych zdjęć Paweł Bogumił wypracować musiał metodę fotografowania przez kraty ogrodów zoologicznych, gdyż względy bezpieczeństwa uniemożliwiły autorowi dostanie się na małpi wybieg. Poprzez intencyjne zastosowanie efektu czarnego tła fotograf pozbawił portrety kontekstu miejsca. Autor uniemożliwił tym samym odbiorcy umieszczenia małp naczelnych w konkretnej przestrzeni, jednocześnie skupiając całą jego uwagę na najważniejszym temacie prac – człowieczeństwie.

Paweł Bogumił. inHUMAN
Od 29 kwietnia do 18 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 29 kwietnia 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Pauza w Krakowie

Dodaj komentarz